Cilt Sağlığı İçin İyi Bir Nemlendirici Krem Nasıl Olmalıdır

Cilt Sağlığı İçin İyi Bir Nemlendirici Krem Nasıl Olmalıdır

Danışanlarımdan en çok aldığım soru “Bana iyi bir nemlendirici yüz kremi önerir misiniz?” oluyor. Elbette iyi bir nemlendirici krem kullanmak cilt bakım rutini içinde önemli bir adımdır; ancak -cilt sağlığını göz önünde tutarak- bütünsel olarak tüm adımları eksiksiz ve doğru bir şekilde uygulamak gerekir. Nemlendirici krem kullanmanın neden önemli olduğunu, ne işe yaradığını, biraz cildin anatomisine girerek anlatmanın doğru olacağını düşünüyorum.

Cildimizi Anlamak: Epidermis

Epidermis yani cildin en üst katmanı 5 tabakadan oluşur. Epidermisin en alt tabakası olan bazal tabaka cilt hücrelerinin üretildiği yerdir. Bu hücreler bölünerek yukarı doğru çıkar, epidermisin en üst katmanı olan Stratum Corneum tabakasına ulaşırlar. Bölünerek yukarı çıkan bu hücreler artık ölü hücrelerdir. Bu döngü içerisinde pul pul dökülerek, bazal tabakadan gelen yeni bölünmüş hücrelere yer açarlar. 

En üstteki hücreler cildin nemini sağlayan doğal nemlendirici bir faktör içerir. Bu hücreler cildin nemli kalmasını sağlayan lipitlerden (yağlardan) oluşan koruyucu bir tabaka meydana getirirler. Soğuk havalarda bu lipitler sertleşerek hareket kabiliyetleri azalır. İyi bir nemlendirici krem lipitlerin miktarını artırarak cildin nem tutmasını sağlamaya çalışır. 

Cilt Bariyeri ve Sebum

Kuruluk ve yağlanma cilt bariyerinin durumuna, cildin nemli kalmasını sağlayan üst katmanına ve sebum (yağ) üretimine bağlıdır.

Epidermisteki hücreler ve lipitleri bir binanın duvarına benzetebiliriz. Binayı oluşturan tuğlalar (hücreler) ve harç (lipitler) ne kadar güçlü ise -binaların yalıtımı ne kadar iyi olursa- evlerimizde soğuk, sıcak değişimlerinden o kadar az etkileniriz. Binayı oluşturan tuğla ve harç çevresel faktörlerden etkilenir ve zamanla aşınabilir. Binayı koruma altına almak için yapılan mantolama işlemi -nemlendirici krem- sayesinde binayı çevresel faktörlerin etkilerine karşı güçlendirmiş oluruz.

Cilt bariyeri çevresel faktörler, kimyasallar, uzun süre suya maruz kalmak ve genetik faktörler gibi nedenlerle zarar görebilir. Bariyerin ana bileşeni seramitler, yağ asitleri, kolesterol ve farklı lipitlerdir. Bunlar cildin su geçirmez özelliğini korumak, sağlıklı bir cilt oluşturmak için doğru oranda bulunmalıdır. Cilt bariyeri bozulursa;

  • Ciltte kuruluk oluşabilir. Bunun sebebi ciltteki nemin buharlaşmasıdır.
  • Hassasiyet oluşabilir. Yıpranmış cilt bariyeri tahriş edici maddelerin geçişine izin verir.

Cildimizin yağ salgılayan bezleri onun nemli kalmasını sağlar. Aşırı sebum üretimi cildin yağlanmasına neden olabilir. Az sebum üretimi ise kuruluğa sebep olabilir. Her iki durumda da cilt bariyerinin bozulmasından söz edebiliriz. Beslenme, stres ve hormon dengesinin de sebum üretiminde etkisi vardır.

Cildi Nemlendirmek Neden Önemlidir

Su; yaşam, sağlık ve güzellik kaynağıdır. Cildin esneklik ve yumuşaklığının sağlanmasında önemli rol oynar. Ciltte su kaybı olması incelme, kırışıklık, pullanma, kaşıntı, iltihap gibi cilt sorunlarına neden olabilir. Cilt bariyerinin bozulması -binanın tuğla ve harcının aşınması- suyun buharlaşarak cildin kurumasına neden olur. Cildin su tutma ve bağlama derecesinde kayıplar oluşur. Cildin nemlenmesi için;

  • Bol su içmek gerekir.
  • Uygun kozmetik ürünler kullanarak suyun buharlaşmasını önlemek gerekir.

Nemlendiriciler, Stratum Corneum’un -cildin üst katmanı- doğal nemlendirici faktörünü korumak için oluşturulan ürünlerdir. İçeriklerindeki aktif bileşenler cildin ihtiyacı olan bileşenleri yerine koymak, cildi korumak, daha parlak ve pürüzsüz bir görünüm kazandırmak için çalışırlar.

Su içinde yağ ve yağ içinde su şeklinde formüle edilirler. Su içinde yağ formu yağlı ciltler, yağ içinde su formu ise kuru ciltler için uygundur.

İyi bir nemlendirici yüz kremi aşağıdaki 3 özelliği taşıyan aktif bileşenlerden oluşmalıdır:

Oklüzifler (kapatıcılar, örtücüler): Stratum Corneum tabakasını kaplayarak epidermal su kaybını azaltırlar. Suyun geçişini engelleyerek cildin nem kaybını azaltmaya, pürüzsüz bir cilt görünümü sağlamaya çalışırlar. Ciltte bulundukları sürece etkilidirler.

Emoliyenler (yumuşatıcılar): Cildi daha yumuşak ve pürüzsüz göstermeye yarayan içeriklerdir. Humektan ve oklüzif nemlendirici görevi de yapabilirler.

Humektanlar (nem-su çekiciler): Stratum Corneum’a nüfuz eden ve burada yüksek miktarda su bağlayan içeriklerdir. Nem oranı %80’in üzerinde olduğunda havadaki nemi çekerek cilde nem sağlamaya çalışırlar. Nem oranı düşük olduğunda cildin alt katmanlarından Stratum Corneum’a su çekerek cilt kuruluğunu azaltmaya çalışırlar. Humektanlar su çekme özelliklerinden dolayı ciltte hafif şişme sağlarlar. Böylece ince kırışıklıkların azalmasına yardımcı olurlar.

OKLÜZİFLEREMOLİYENLERHUMEKTANLAR
Jojoba yağıCaprylic/Capric TriglyceridesGliserin
Avokado yağıSqualenHyaluronik asit
Kakao yağıShea yağıLaktik asit
Hindistan cevizi yağıKuşburnu çekirdeği yağıAminoasitler
SilikonlarÜzüm çekirdeği yağı
VazelinAspir yağı
Mineral yağ
Lanolin
Bal mumu ve bitkisel mumlar
Bazı içerikler -özellikle yağlar- hem  oklüzif hem de emoliyen özelliğe sahip olabilirler.

Nemlendiricilerin Doğru Kullanımı

  • İyi bir nemlendirici krem seçerken mutlaka cilt tipinize uygun bir ürün seçin. Yukarıda bahsettiğim içerikler özellikleri ve kullanım miktarı açısından cilt tipleri göz önünde bulundurularak formüle edilir. Kullandığınız ürünün etkinliği için seçiminizi doğru yapmak zorundasınız.
  • Kullanacağınız vücut bölgesine uygun olarak üretilen ürünleri seçin. Örneğin el kremini yüzünüze uygulamayın. Vücudun her bölgesinin ihtiyacı farklıdır. Bu sebeple farklı bölgelere özel ürünler geliştirilmektedir.
  • Nemlendiriciyi cildinizi temizledikten sonra gerekiyorsa tonik, mineral su veya hidrosolden sonra cildiniz hafif nemliyken uygulayın.
  • Nemlendiriciyi boyun bölgesine de uygulamayı unutmayın.

İyi bir nemlendirici yüz kremi arıyorsanız aşağıda önerdiğim markaların nemlendirici kremlerine ulaşabilirsiniz:

La Roche Posay

Derma E

Bioderma

Diadermine

Sevgiyle ve doğal alın.

Reklam

İlginizi Çekebilir


Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com’da bir web sitesi veya blog oluşturun

%d blogcu bunu beğendi: