Her Cilt Tipi İçin En İyi Esansiyel Yağlar

Her Cilt Tipi İçin En İyi Esansiyel Yağlar

Hoş geldin 🙂 İçeriklerimin ilgini çekmesine sevindim. Daha fazla yeni içeriği anında öğrenmek için hemen abone olmayı unutma.

Doğal Cilt Bakımı denince aklımıza yağlar gelir. Birçok kozmetik ürünü incelediğinizde içeriğinde yağların kullanıldığını görebilirsiniz. Çünkü yağlar cilt için faydalı içerikler barındırırlar. Bu sebeple esansiyel ve taşıyıcı yağlara cilt bakımında yer vermek, -yaratacağı mucize etkilerle- hepimizin arzu ettiği sağlıklı cilt görünümüne kavuşmamızı sağlayabilir. Bu yazımda her cilt tipi için en iyi esansiyel yağların hangileri olduğunu cilt üzerindeki etkileriyle birlikte paylaşacağım. 

Esansiyel Yağların Cilt Üzerindeki Etkileri

Esansiyel yağlar vücudun içeriden ve dışarıdan iyileşmesine yardımcı olurlar. Çok küçük moleküllere sahip olduğundan cilde kolayca nüfuz edebilirler. Böylelikle cilt tarafından kullanılır ya da kan dolaşımına geçerek organ ve sistemlerin sağlıklı çalışmasına yardımcı olurlar. 

Cilt bakımında esansiyel yağ kullanmak:

 • Cilt hücrelerinin hızlı ve etkili bir şekilde yenilenmesini sağlar.
 • Cilt bariyerinin onarım ve koruma işlevini güçlendirir. Tahriş, yara izi, hassasiyet, kesiklere karşı daha kolay iyileşme sağlar.
 • İltihap ve zararlı mikroplara karşı savaşır, yayılmalarına engel olur.
 • Cilt dokusunu sıkılaştırır ve tonunu ayarlar, elastikiyetini artırır.
 • Cildi yumuşatır, pürüzsüzleştirir, temizler ve nem verir. Bu da daha sağlıklı bir cilt görünümü sağlar.
 • Kan dolaşımını hızlandırarak parlak bir cilt görünümünün elde edilmesine yardımcı olur.
 • İnce çizgi, kırışıklık ve yaşlanma belirtilerini karşı savaşır.

Esansiyel Yağlar ve İyileştirici Özellikleri

Reklamlar
 • Bergamot: Antiseptik, dengeleyici, düzenleyici. Doku bozulmasını önler ve yara iyileşmesi teşvik eder. UYARI! Bu yağ güneşe karşı duyarlılık -phototoxicity- yaratır. Bunun için bergaptensiz ibaresi yazan ürünleri tercih etmelisiniz. Konuyla ilgili yazıma buradan ulaşabilirsiniz.
 • Papatya: Antienflamatuar, antialerjik. Nemlendirici ve yumuşatıcı.
 • Günlük: Antiseptik, antibakteriyel. Cilt hücrelerinin gelişimini destekler, yara izi iyileşmesini hızlandırır, dokuları sıkılaştırır. Nemlendirici ve yumuşatıcı.
 • Itır: Antiseptik, antibakteriyel, antienflamatuar. Cilt hücrelerinin gelişimini destekler, yara izi iyileşmesini hızlandırır, dokuları sıkılaştırır. Nemlendirici, dengeleyici, düzenleyici.
 • Palmarosa: Antiseptik, antibakteriyel. Cilt hücrelerinin gelişimini destekler, yara izi iyileşmesini hızlandırır, dokuları sıkılaştırır. Nemlendirici ve yumuşatıcı, dengeleyici, düzenleyici.
 • Lavanta: Antienflamatuar. Nemlendirici ve yumuşatıcı. Cilt hücrelerinin gelişimini destekler, yara izi iyileşmesini hızlandırır, dokuları sıkılaştırır. Kan dolaşımını hızlandırır.
 • Çay Ağacı: Antiseptik, antibakteriyel.
 • Ylang Ylang: Dengeleyici, düzenleyici.

Cilt Tipine Göre Esansiyel Yağlar

Cilt Tipine Göre Esansiyel Yağlar

Cilt Bakımında Esansiyel Yağlar Nasıl Kullanılır

Reklamlar

Doğrudan cilt üzerine uygulanmamalıdır. Mutlaka seyreltilmelidir. %1 seyreltme oranı yeterlidir. İki şekilde seyreltme yapılabilir:

Taşıyıcı yağ ile seyreltebilirsiniz. Cilt Tipinize Uygun Yağlar Hangileridir – 2 adlı yazımda cilt tipine göre kullanabileceğiniz taşıyıcı yağların hangileri olduğunu öğrenebilirsiniz. Belirleyeceğiniz taşıyıcı yağın içine seyreltme oranına göre uygun olan miktarda esansiyel yağı ilave ederek kullanabilirsiniz.

Nemlendirici krem içine karıştırabilirsiniz. Kullanacağınız nemlendirici kremin içine -belirttiğim seyreltme oranına göre- toplam esansiyel yağ miktarını ilave edebilirsiniz. Nemlendirici krem tüp ambalajın içinde ise bu işlemi bir krem kavanozuna alarak yapın. Mümkün olduğunca doğal içerikli bir krem kullanmanızı öneririm.

NOT: Esansiyel Yağlar Nasıl Seyreltilir adlı yazımda toplam kullanım miktarı konusunda detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Her kullanım öncesinde nemlendirici kremi bir spatula yardımıyla karıştırdıktan sonra uygulayın. Az miktarda nemlendirici krem uygulaması yeterli olacaktır.

Bu karışımın gözlerinize temas etmesinden kaçının. 

Bu yazıyı okuduktan sonra esansiyel yağları cilt bakımınıza dahil ederseniz sonuçları benimle paylaşmayı unutmayın. 

Aromaterapinin gücü sizinle olsun.

Reklam

İlginizi Çekebilir


Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s


WordPress.com’da bir web sitesi veya blog oluşturun

%d blogcu bunu beğendi: