Cilt Temizliğinde Çift Temizleme Yöntemi

Cilt Temizliğinde Çift Temizleme Yöntemi

Tertemiz bir cilde sahip olmayı kim istemez! Cilt temizliği, cilt bakımının sonraki aşamalarında uygulayacağımız bakım ürünlerinin cilde daha iyi nüfuz etmesini sağlayan ve etkinliğini artıran birinci ve en önemli adımdır. Makyaj yapın ya da yapmayın, cildinizi sabah ve akşam olmak üzere -cilt tipinize uygun bir temizleyici ile- mutlaka temizliyor olmalısınız. Günde iki kere cilt temizliği yapmanız -klasik yaklaşımla- cilt temizliği sağlasa da bahsedeceğim yöntem ile derinlemesine bir temizlik sağlayarak daha temiz bir cilde sahip olacaksınız.

Çift temizleme yöntemi yağ bazlı ve su bazlı temizleyicilerle yapılan iki aşamalı bir temizleme işlemidir.

Sabahları yapacağınız temizlik işlemi daha nazikçe olmalıdır. Gün içinde yüzünüzde biriken kir, makyaj, sebum (cilt yağı), nemlendirici ve güneş koruyucu artıklarını akşamları uygulayacağınız Çift Temizleme Yöntemi ile arındırmış olacaksınız.

1.adım: Yağ Bazlı Temizleyici

Yağ bazlı bir temizleyici olan temizleme yağı ciltteki yağı, siyah noktaları ve gözenekleri temizlemek için mükemmel bir yoldur. Temizleme yağı gözeneklerin içine nüfuz ederek sebum, kir ve makyaj artıklarından kolayca arındırır.

Bu, cildinizi alkol bazlı bir tonik ya da köpüren güçlü bir temizleyici ile temizlemekten daha etkili bir yöntemdir. Cildiniz yağlı, akneye meyilli ve tıkanmış gözenekleriniz varsa idealdir. Yağlı cilde yağ eklemek kulağa ters gelse de bu yağ gözeneklerdeki ve yüzeydeki yağları ciltten kolayca çıkartır, temizler. Ürün suyla birleştiğinde süte benzer bir hâl alır ve kolayca durulanır.

2.Adım: Su Bazlı Temizleyici

Temizleme yağından sonra yüzünüzü su bazlı temizleyici ile temizleyin. Su bazlı temizleyiciler köpüren, jel veya sütlü formlarda olanlardır.

İkinci adımda su bazlı temizleyici; ter, -birinci adımda çıkmayan- makyaj ve kirleri çıkartır. Temizleme yağı kullanarak yüzeydeki çoğu atıkları çıkarırken, su bazlı temizleyici ile derinlemesine temizlik sağlamış olursunuz.

Fazla miktarda ikinci temizleyici kullanmaya ihtiyacınız yoktur. Çünkü yağ bazlı temizleyici işini gayet iyi yapmaktadır. Az miktarda nazik bir temizleyici işinizi görecektir.

Şu an cildinizi köpüren güçlü bir temizleyici ile mi temizliyorsunuz? Bu temizleyicilerin birçoğu güçlü sülfatlar içerdiğinden cildin temel yağlarını siler süpürürler. Aşırı sebumu ortadan kaldırmak isterken cildin koruma kalkanını oluşturan değerli lipitleri de yok etmiş olursunuz.

Çift Temizleme Yöntemi ilave külfet ve maliyet gibi görünse de harcadığınız zaman ve çaba buna değecektir. Makyaj yapıyor ve ağır güneş koruyucular kullanıyorsanız cildinizin derinlemesine temizliğe ihtiyacı vardır. Hava kirliliğine maruz kaldığınız bir günün ardından cildinizi bu kirlerden uzaklaştırmalısınız. Kirlilik cildinize hasar verir ve yaşlandırır.

Tek Temizleme ve Çift Temizleme Yöntemi arasındaki fark çok belirgindir. Çift Temizleme Yöntemi ile cildinizi daha temiz hissedersiniz.

Çift Temizleme Yöntemi’ni her gün uygulamanıza gerek yoktur. Ancak her gün makyaj yapıp fiziksel güneş koruyucu kullanıyorsanız, yağlı ve akneye meyilli cildiniz varsa, nemli iklimde yaşıyorsanız veya dışarıda uzun zaman geçiriyorsanız her gün bu yöntemi uygulamalısınız.

Hava kirliliğinin yoğun olduğu kalabalık şehirlerde yaşıyorsanız, kirleri cildinizden arındırmak için de her akşam Çift Temizleme Yöntemi’ni uygulamanız doğru olacaktır.

Ben her akşam Çift Temizleme Yöntemi ile cilt temizliğimi yaparım. Haftalık temizlik rutininin olmazsa olmazı maske bakımını ikinci adım olarak uyguluyorum. Böylelikle derinlemesine temizlik sağlamış oluyorum.

Misel suları hem yağ hem de su bazını birlikte barındırırlar. Misel suyu su gibi hissedilse de performansı temizleme yağı gibidir. Bir pamuk yardımıyla kullanabileceğiniz bu ürünler makyaj çıkarmada son derece etkilidir. Misel sularını nazik su bazlı bir temizleyici olarak ikinci adımda kullanabilirsiniz.

Yüz Temizleme Yağı İle Cilt Temizliği  adlı yazımda temizleme yağı nasıl olmalıdır, nasıl uygulanır detaylarını bulabilirsiniz.

Sevgiyle ve doğal kalın.

Reklam

İlginizi Çekebilir


“Cilt Temizliğinde Çift Temizleme Yöntemi” için 5 cevap

 1. Deryaninsporgunlugu

  Yüz temizligi önemli. Ben cildime nemlendirici hariç bir sey sürmedigim için çok sorun yasamiyorum.

  Beğen

 2. yüz temizliği çok önemli bence de..

  Beğen

  1. Cilt bakımının en önemli adımı.

   Beğen

 3. Merhabalar Çok güzel ve doğru bilgiler. Harikasınız faydalandım.

  Beğen

  1. Çok teşekkürler. Sevgiler 🙂

   Beğen

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s


WordPress.com’da bir web sitesi veya blog oluşturun

%d blogcu bunu beğendi: