Ve ben aromaterapiyi keşfettim

Aromaterapide kullanılan yağlar

Yaklaşık 6000 yıl önce Mısırlıların mumya yapımında kullandıkları bilinmektedir aromaterapiyi. Boşuna demiyorlar: Eski Mısırlılar ilim irfan sahibi diye! Şimdiki hallerine bakınca, böyle bir geçmişe sadık kalamadıkları için insan üzülmüyor değil.

Aynı dönemlerde Çinliler de tanrıya şükürlerini ifade etmek için kullanırlardı. Tedavi ve güzellik maksatlı kullanımı Yunan medeniyetlerinde ortaya çıkmıştır. Romalılar’da ise banyo sonrası masajlarda kullanım alanı bulmuştur.

Günümüzde kullanılan şekli Fransız kimyager Rene-Maurice Gattefosse’nin çalışmaları sayesinde ortaya çıkmıştır. İlk kez “aromaterapi” ifadesini Gattefossé kullanmıştır. 1920’lerde laboratuvarında çalışma yaparken elini yakar. Yanan elini yakınında bulunan lavanta suyuna daldırır. Elinin çabucak iyileştiğini görünce başlar araştırma yapmaya! Lavanta yağının acıyı dindirici özelliğini kendisi deneyimleyen Gattefosé’nin bitki yağlarının iyileştirici özelliklerini keşfetmeye yönelik çalışmaları Jena Valnet tarafından geliştirilmiş ve II. Dünya Savaşı’nda yaralı askerlerin acılarının dindirilmesinde kullanılmıştır.

Sayısız faydaları olan aromaterapi; bitkilerin kabuk, yaprak, çiçek, meyve, tohum, sap, kök gibi farklı yerlerinden çeşitli yöntemlerle elde edilen güzel kokulu yağlarla yapılan tedavi sistemine verilen isimdir. Burada söz konusu olan uçucu yağlar oda sıcaklığında buharlaştıkları için “eterik yağ” veya “esans” olarak da isimlendirilirler.

Aromaterapi kapsamında kullanılan yağlar şifalı bitki tedavisinde kullanılan bitkilerden daha kuvvetlidirler. Yaklaşık olarak 1 ton gül yaprağından ancak 250 gr gül yağı çıkartılabilmektedir. Aromaterapide kullanılan yağlar aynı bitkinin kurusundan 75-100 kat daha fazla kuvvetlidir.

Uçucu yağların fiziksel ve psikolojik olarak rahatlamak için kullanıldığı aromaterapi iyileştirme, rahatlatma ve enerji verme özelliği ile aynı zamanda alternatif tıbbın da en popüler dallarından birisidir.

Aromaterapinin uygulama metotları şu şekildedir:

Masaj: Masaj yapmak için uçucu yağlar doğrudan kullanılmaz. Çünkü tahriş edebilirler. Taşıyıcı yağlarla seyreltilmelidir. Seçilen yağın yapısı ve tedaviye uygun olması gerekir.

Kompres: İhtiyaca göre soğuk veya sıcak uygulanabilir. Soğuk kompres, baş ağrıları, burkulmalar ve şişmelerde faydalıdır. Sıcak kompres ise, kas ağrıları, artrit romatizma, diş ağrıları ve apselerde yararlı olur.

İnhalasyon: Bu metod özellikle üst teneffüs yolu rahatsızlıkları, soğuk algınlığı, nezle, sinüs rahatsızlıkları, öksürük ve boğaz problemleri ile cilt bakımında kullanılır. İçinde kaynayan su bulunan bir kaba 3-4 damla uçucu yağ damlatıldıktan sonra, başın üzerini bir havlu ile kapatıp birkaç dakika derin nefes alınması ile uygulanır.

Ayrıca evlerdeki odalarda, koku taşları veya koku lambaları üzerine uçucu yağ ya da uçucu yağ karışımları ilave edilerek, sakinleştirici, dinlendirici, rahatlatıcı, neşelendirici, kışın da soğuk algınlıklarından koruyucu ve tedavi edici ortamlar oluşturulabilir.

Banyo: Uyku bozuklukları, sinirlilik, romatizmal hastalıklar, soğuk algınlıkları ve enfeksiyonal deri hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.

Güzellik ve cilt sağlığı sorunlarında aromaterapi; cilt nemlendirici kompresler, cilt temizleyici kokulu sular, cilt dinlendirici buğular ve masajlar yoluyla faydalı olur.

Uçucu yağlar doğal yağlar olup yan etkileri azdır. Antiseptik, antibakteriyel, antifungal, antiviral, anti spazmodik ve antioksidan etkiler taşırlar.

Bu yağları temin ederken doğal olduğundan emin olmalısınız. Faydasından çok zarar görmemeniz için sentetik olanlarından uzak durmanızı öneririm. Doğal olanların fiyatları oldukça pahalıdır.

Uçucu Yağları kullanırken şu hususlara dikkat edilmelidir:

• Hamilelik sürecindeki kullanımlar için doktora danışılmalıdır.
• Aromaterapik yağlar ağız yoluyla alınmamalıdır.
• Mutlaka taşıyıcı yağlarla seyreltilerek kullanılmalıdırlar.
• Uygulama sırasında uçucu yağlar göze kaçırılmamalıdır.
• Bu yağlar çocukların erişiminden uzak, kilit altında muhafaza edilmelidir.
• Herhangi bir ilaç kullanımı süresince doktora danışılmadan kullanılmamalıdır.

İşte hepinizin çok iyi bildiği bitkilerden elde edilen uçucu yağların bazılarından örnekler:

Lavanta: Lavanta yağının bir çok kullanım alanı ve iyi geldiği durum vardır. Sakinleştirici, yatıştırıcı ve duygusal dengeleyicidir. Uykusuzluk, baş ağrısı ve strese karşı etkilidir. Antiseptik, bakteri öldürücü özellikleri böcek ısırmalarında, kesiklerde, yaralarda, yanıklarda, alerji, nezle ve soğuk algınlığında etkili olur.

Okaliptüs: Güçlü bir antiseptiktir. Çoğunlukla soğuk algınlıklarında, öksürüklerde ve sinüzitte kullanılır. Yanıkların ağrılarını hafifletir.

Biberiye: Canlandırıcı ve dolaşım sistemi uyarıcısıdır. Sinir sistemi için güçlendirici görev yapar. Zihin yorgunluğunu geçirir. Antiseptik, antifungal ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Akne, saç kepeği ve saç dökülmelerinde kullanılır.

Greyfurt: Antidepresan olarak sıkıntıyı giderir. Egzersizden sonra sertleşen kasları gevşetmek için kullanılır. Selülite neden olan toksinleri giderir.

Limon: Antiseptik, mikrop öldürücü ve bakteri öldürücü özellikleriyle akne, diş eti hastalıklarında ve boğaz ağrılarında kullanılır. Duygusal olarak canladırıcı etkisi vardır.

Yıl 2013. Ben aromaterapiyi keşfettim. Yok yok, kendime haksızlık etmeyeyim:) Yıllardır yapmaya çalıştığım şeyin adını şimdi koydum diyelim:)

İyi ki de keşfettim! Sakinleştirici ve iyileştirici özelliklerinden tutun da doğal bakım ürünlerine kadar her alanda faydalanabiliyorum.
İnsanın bakımını kendisinin yapması hem de bunu “doğal” olarak yapması kadar güzel bir şey olamaz herhalde.

Son olarak, ofis ortamında da kullanabileceğiniz türden bir sprey tarifi vereyim size. Antibakteriyel olma özelliğinin yanı sıra hem canlandırıcı hem de hoş kokusu ile çalışma alanınıza ferahlık ve tazelik katıyor.

30 ml saf su
4 damla çay ağacı yağı
3 damla biberiye yağı
3 damla limon yağı
2 damla greyfurt yağı

Malzemeleri spreyli bir şişenin içine koyarak, iyice karıştırın. İhtiyaç duydukça kullanmanız için hazır!

Sevgiyle ve doğal kalın.

Reklam

İlginizi Çekebilir


“Ve ben aromaterapiyi keşfettim” için 5 cevap

 1. Lavanta yağının verdiği ferahlık hissi insanı fazlasıyla rahatlatıyor. Özellikle psikolojik rahatsızlığı olanlar için çok etkili. Benimde aromaterapilerle ilgili bir blog sayfam var incelerseniz mutlu olurum.

  Beğen

 2. filiz catalkaya orhan

  Ozel ilgi alanim aromaterapi..

  Beğen

  1. Deneyimlerimizi paylasalim o zaman 🙂

   Beğen

 3. Emel Yılmaz Akan

  Okaliptus ve Lavanta yağını bende çok sık kullanıyorum…
  Aydınlatıcı ,güzel bir yazı olmuş emeğinize sağlık…
  Sevgiler…

  Beğen

  1. DOĞALI VARKEN

   İkisi de rahatlatır, ferahlatır. Lavanta yağını ben de çok severim. Teşekkürler. Sevgiler 🙂

   Beğen

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s


WordPress.com’da bir web sitesi veya blog oluşturun

%d blogcu bunu beğendi: