Esansiyel Yağlar Güvenli Bir Şekilde Nasıl Kullanılır

Esansiyel Yağlar Güvenli Bir Şekilde Nasıl Kullanılır

Esansiyel yağlar ülkemizde -tam olarak olmasa da- kullanım alanı bulmaya başladı. Ancak ticari satış amaçlı paylaşımlara rastladıkça insanları bilinçlendirmenin gerekli olduğunu görüyorum. Basmakalıp, ezberlenmiş sözler içeren paylaşımlar bu işin bilinçli kişilerin elinde olmadığını açıkça gösteriyor. En az riskle esansiyel yağların kullanımına yönelik bir rehber olacak bu yazım genel güvenlik kurallarını içermektedir.

Başlıkların hepsi detaylı anlatılması gereken -esansiyel yağların güvenli bir şekilde kullanımına yönelik- bir seri olarak ayrı yazılar olacaktır.

Aromaterapiyi bir yaşam tarzı olarak benimsemek isteyenlerin esansiyel yağların güvenli kullanımı konusunda temel bilgilere sahip olması gerekir. Çünkü esansiyel yağlar bitkiye nazaran elli, yüz kat daha konsantredir ve dikkatli kullanılmazlarsa zararlı olabilirler.

Az ama öz, aromaterapinin en temel kuralıdır. Esansiyel yağlar çok konsantre olduğundan size önerilen miktardan fazla kullanmayınız. Örneğin size 1-2 damla kullanmanız söylendiyse daha fazlasını kullanmayın. Bir aromaterapi uzmanına danışmak, yaşam tarzınıza aromaterapiyi yansıtmak açısından en güvenli yöntemdir.

Cilt Üzerinde Kullanımı

Esansiyel yağlar cilt üzerinde seyreltilmeden asla kullanılmamalıdır. Bazı kaynaklarda Lavanta ve çay ağacı yağlarının seyreltilmeden kullanılabileceği belirtilmektedir. Seyreltilmeden kullanım bazı kişilerde cilt hassasiyetleri oluşturabilmektedir. Güvenli bir şekilde kullanım için hiçbir esansiyel yağ seyreltilmeden kullanılmamalıdır.

Cilt üzerinde seyreltmeden kullanmayın demek yeterli değildir. Esansiyel yağları nasıl seyreltebileceğinizi bilmelisiniz. Seyreltme oranının güvenliği konusunda bilgi sahibi olmalısınız. Her esansiyel yağ cilt üzerinde kullanılmamalıdır. Her yağın seyreltme oranı farklıdır. Bu konunun detaylarını Esansiyel Yağlar Nasıl Seyreltilir adlı yazımda bulabilirsiniz.

Bazı yağlar bazı kişilerde hassasiyet, iritasyon veya alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Bir esansiyel yağı kullanmadan önce mutlaka yama testi yaparak cildinizin nasıl tepki vereceğini kontrol etmelisiniz.

Bazı esansiyel yağlar phototoxic özellik gösterebilir. Güneş ışığına maruz kalındığında tahriş, kabarma, kızarıklık ve yanmaya neden olabilirler. 

Yukarıda bahsettiğim durumlarla karşılaşırsanız mutlaka esansiyel yağ kullanımını bırakın.

Banyoda Esansiyel Yağ Kullanımı

Genel kural olarak esansiyel yağların seyreltilmeden kullanılmaması gerektiğini söylemiştim. Esansiyel yağlar su ile karışmaz. Yani su ile bir esansiyel yağı seyreltmiş olmazsınız. Bu, esansiyel yağı cildinize doğrudan uygulamakla aynı şeydir. Bu da cildinizin tahriş, iritasyon vb. şekilde tepki gösterebileceği anlamını taşır. Esansiyel yağların banyoda güvenli kullanımı için bir seyreltici kullanmak zorundasınız.

Ağız Yoluyla Kullanımı

Uzman bir kişi tarafından tavsiye edilmediği sürece ağız yoluyla esansiyel yağ kullanılmamalıdır. Ağız ve midede tahriş riski olduğundan seyreltmeden ve suya katarak esansiyel yağ kullanmayın. Amerikan Gıda ve ilaç İdaresi (FDA) Genel Güvenlik Listesi’nde gıda aroması olarak kullanılması için izin verdiği esansiyel yağları belirtmektedir. Günde 1-2 damladan fazla kullanım önerilmemektedir. Ancak bu, tıbbi kullanımı hariç tutmaktadır. 

Soluma ve Difüzyon Yoluyla Kullanımı

Esansiyel yağlar buhar yoluyla 15-20 dakikadan fazla doğrudan ve yoğun olarak solunmamalıdır. Hava yoluyla yayılarak (buhurdan veya difüzör ile) gün boyu ve aralıklarla solunması daha doğru yöntemdir. Bunu en fazla 60 dakika yapıp daha sonra ara vererek tekrar yapabilirsiniz. Esansiyel yağları kullanırken arada temiz hava solumanız tavsiye edilir.

Hamilelikte ve Kronik Hastalıklarda Esansiyel Yağ Kullanımı

Hamilelik, astım, epilepsi veya diğer sağlık sorunları olan kişiler bazı esansiyel yağları kullanmaktan kaçınmalıdır. Esansiyel yağ kullanımı için mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Çocuklarda Esansiyel Yağ Kullanımı

Esansiyel yağlar çocukların erişemeyeceği yerde saklanmalıdır. Yetişkinlerden farklı olarak çocuklar için esansiyel yağ seçimleri, yaşa göre seyreltme oranları bakımından farklılıklar bulunmaktadır.  

Güvenlik için Diğer Uyarılar

Ağız, burun, göz, cinsel organlar bölgesinde esansiyel yağ kullanımından kaçının.

Esansiyel yağlar zamanla oksitlenerek daha hassasiyet verici, tahriş edici hale gelebilir. Terapatiktedavi edici–  uygulamalar için eski yağları kullanmaktan kaçının.  

Esansiyel yağlar yanıcı olduğundan onları ateşten uzak tutmalısınız. 

Sevgiyle doğal kalın.

Reklam

İlginizi Çekebilir


Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com’da bir web sitesi veya blog oluşturun

%d blogcu bunu beğendi: