Saçların Sağlıklı Büyümesi İçin En İyi Esansiyel Yağlar

Saçların Sağlıklı Büyümesi İçin En İyi Esansiyel Yağlar

Kozmetik ürünler içinde en fazla para harcadıklarımızın saç bakımı için olduğunu düşünüyorum. Sağlıklı saçlara sahip olmak saçların sağlıklı büyümesiyle olur. Esansiyel yağların bir faydası da saç sağlığını iyileştirmektir. Bazı esansiyel yağlar saç büyümesini geliştirmekte, ona parlaklık ve canlılık katmak adına büyük fayda sağlamaktadır.

Saça İyi Gelen Esansiyel Yağlar

  • Lavanta Yağı: Lavanta yağı saç büyümesini hızlandırabilir. Hücrelerin büyümesini ve stresi azaltabilecek özelliklere sahip olduğu araştırmalarda ortaya çıkmıştır. Saç derisi sağlığını iyileştirebilen antimikrobiyal ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Birkaç damla lavanta yağını 3 yemek kaşığı hint yağı veya badem yağı ile karıştırın ve saç derisine masaj yaparak uygulayın. En az 10 dakika bekletin. Hafta 1-2 kez bu uygulamayı yapabilirsiniz.
Reklamlar
  • Nane Yağı: Nane yağı dolaşımı arttırarak soğuk ve karıncalanma hissine neden olabilir. Bir çalışmada da nane yağının uygulandığı bölgede folikül derinliği ve sayısının arttığı gözlemlenmiştir. 2 damla nane yağını bir taşıyıcı yağ ile karıştırın ve saç derisine masaj yapın. 5 dakika bekledikten sonra saçınızı yıkayın.
  • Biberiye Yağı: Hem saç kalınlığını hem de saç büyümesini iyileştirmek istiyorsanız, biberiye yağı iyi bir seçimdir. Bu mucize etkinin yanı sıra -bir çalışmada- saç derisinde biraz kaşıntı meydana getirebileceği belirtilmiştir.
  • Sedir Yağı: Saça iyi gelen yağlardan biri olan sedir esansiyel yağının saç büyümesini desteklediği ve yağ üreten bezleri dengeleyerek saç dökülmesini azalttığı düşünülmektedir. Ayrıca kepek veya saç dökülmesine neden olabilecek farklı koşulları tedavi edebilen antifungal ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Lavanta yağı, biberiye yağı ve sedir yağı karışımın saç dökülmesini azalttığı görülmüştür.
  • Limonotu Yağı: Kepeksiz, sağlıklı saçlara sahip olmak için limonotu etkili bir tedavi seçeneğidir. Bir çalışmada 1 hafta kullanım sonunda kepeğin büyük ölçüde azaldığı görülmüştür. Şampuanınıza birkaç damla limonotu yağı ilave edin ve saç derisine masaj yaparak uygulayın.
  • Kekik Yağı: Hem saç derisini uyararak hem de saç dökülmesini önleyerek saç büyümesine yardımcı olur. Kekik yağı çok güçlü bir yapıya sahip olduğundan 2 yemek kaşığı taşıyıcı yağa en fazla 2 damla ilave edin. 
  • Misk Adaçayı: Bu yağ saç büyümesini desteklemenin yanı sıra saçların kırılmasını da zorlaştırabilir. Saç kreminizin içine 3 damla damlatın. Saça uyguladıktan sonra 2 dakika bekleyin ve durulayın. Taşıyıcı yağ ile kullanacaksanız haftada 1-2 defa, 10 dakika bekleterek kullanabilirsiniz.
  • Çay Ağacı Yağı: Güçlü bir temizleme, antibakteriyel ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Bir çalışmada kepek önleyici tedavi ürünlerinde kullanıldığı görülmüştür.
  • Ylang Ylang Yağı: Sebum üretimini teşvik eder. Sebum üretimi yetersiz ise saçlar daha kuru ve kırılgan olabilir. Ylang Ylang, saç dokusunu iyileştirerek, saçların kırılmasını azaltabilir. 2 yemek kaşığı taşıyıcı yağa birkaç damla ylang ylang yağı damlatarak masaj yapın. Bir havluya sararak 30 dakika bekleyin. Bu yağı şampuanınıza da ekleyebilirsiniz.

Saç Bakımında Esansiyel Yağ Kullanmanın Riskleri

Saç bakımında esansiyel yağları kullanmanın yaratabileceği en büyük risk alerjik reaksiyonlar ve tahriştir. Bu sebeple bu yağları doğrudan cildinize uygulamayın, mutlaka taşıyıcı yağ ile seyreltin. Esansiyel Yağlar Güvenli Bir Şekilde Nasıl Kullanılır adlı yazıma mutlaka bir göz atın.

Alerjik reaksiyonlar hassas cildi olanlar ve esansiyel yağlara alerjisi olanlarda daha yaygındır. UYARI! Kullanmadan önce mutlaka yama testi yapın.

Saç bakımında esansiyel yağları kullanmak -çok az risk de olsa- sağlıklı saçlara sahip olmanıza ve saç sağlığını iyileştirmenize yardımcı olabilir. Doğru ve dikkatli kullanıldığında saç büyümesini destekleyebilir.

Sevgiyle ve doğal kalın.

Reklam

İlginizi Çekebilir


Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s


WordPress.com’da bir web sitesi veya blog oluşturun

%d blogcu bunu beğendi: