Kozmetik Ürünlerinde Bulunan Tehlikeli Maddeler

Kozmetiklerde Bulunan Tehlikeli Maddeler

Sağlığımız için zararlı kimyasal maddelerle her gün haşır neşir oluyoruz! Aldığımız gıdalardan soluduğumuz havaya, cilt bakım ürünlerinden makyaj malzemelerine kadar kimyasallarla dolu bir hayatımız var.

Benim için güzellik sağlık ile başlar. Sağlıklı olabilmek için elimden geldiğince hem beslenmemde hem de kullandığım kozmetik ürünlerinde seçici davranırım. Ne yazık ki bugün piyasada bulunan ve büyük beğeni toplayan kozmetiklerin çoğunda sentetik ve toksik maddeler bulunmaktadır.

Cildimiz vücudumuzun en büyük organıdır. Kullandığınız kozmetiğin zararlı maddelerle dolu olması onun ayırt edebileceği bir şey değildir! Onları rahatlıkla içine alır ve kan dolaşımına ileterek tüm vücuda yayılmasını sağlar. Zararlı kimyasallar cilt yoluyla vücudumuza nüfuz ettiğinde ciltte tahriş, alerji, iltihaplanma, akne gibi cilt hastalıklarına neden olabildiği gibi kanser oluşumuna da yol açabilirler.

Toksik maddelerle yüklü kozmetik ürünler vücudun hormonal dengesine zarar verirler. Cildimiz fazla yağ üretir ve gözeneklerin içine dolarak tıkanmalarına sebep olurlar. Bu akne oluşmasına davetiye çıkarmak demektir! Ayrıca cilt kimyasallar tarafından kaplandığından toksinlerin atılması engellenmiş olur.

Evden çıkmadan önce bir kozmetik mağazasında alışveriş yapmaya karar verirseniz büyütecinizi yanınıza almayı unutmayın! Ya da ne olur ne olmaz diye yanınızda hep bir büyüteç bulundurun! Kozmetik ürünlerinin içerikleri genellikle çok küçük yazılmaktadır. İyi gören gözlerin bile bunları okuyabilmesi için büyütece ihtiyacı vardır. Aşağıda belirttiğim zararlı maddelerin isimlerini liste halinde elinizin altında bulundurabilirsiniz. Böylelikle daha temiz ve zararsız kozmetik alışverişi yapabilirsiniz.

DİOKSİN

PEG, polietilen, polietilen glikol, polioksietilen, oksinol, nonoksinol, polisorbat 60 ve polisorbat 80 kimyasallarında bulunmaktadır. İlaç sanayiinde, kozmetiklerde, deterjanlarda, plastik kaplarda ve bazı boyalarda kullanılır. En kötü özelliği yıllar içinde vücutta birikim yaparak kansere neden olabilmesidir. Köpürme özelliği olan temizleyicilerde, şampuanlarda ve banyo köpüklerinde PEG, oksinol, nonoksinol, polisorbat 60 ve polisorbat 80, polietilen, polietilen glikol, polioksietilen, -poli ya da -oksinol gibi ifadelerle yer alabilmektedir. Etilen oksit bebek şampuanlarında tahrişi azaltmak için yoğun miktarda kullanılabilmektedir.

NİTROZAMİN

Kozmetik ürünlerin etiketlerinde çoğunlukla bileşimlerine rastlanmaktadır. Nitrozaminlerin oluşmasına neden olan maddeler şunlardır: Dietanolamin (DEA), trietanolamin (TEA), hidrolize hayvan proteini ve padimate-O (oktil dimetil PABA). Nitrozaminle bozulmuş bir ürünle saçlarınızı yıkadığınızda emilen nitrit miktarı, bozulmuş bir gıdayı yediğinizde aldığınız miktardan daha fazladır. Şampuanlarda sıvılaştırıcı ve yoğunlaştırıcı olarak, el sabunlarında, saç spreylerinde ve güneş kremlerinde kullanılmaktadır. Diğer nitrozamin formundaki bileşimler lauramide dietanolamin, coco dietanolamid, lauramide DEA, lauric dietanolamid, lauroyl dietanolamid ve lauryl dietanolamid’dir.

POLİETİLEN GLİKOLLER

Petrol tabanlı bu maddeler kozmetiklerde genellikle kullanılırlar. Propilen glikol nemlendirici içeriği olduğundan nemlendiricilerde ve temizleyicilerde kullanılmaktadır. Genellikle bu maddeleri PEG harfleri ve yanında bir rakamla gösterilmiş olarak görebilirsiniz. Propilen glikolinin çok hızlı bir şekilde cilde nüfuz etme özelliği vardır. Bu sayede kimyasalların cilt tarafından emilmesini sağlar. Etilen glikol ise yüksek dozlarda çocuk şampuanlarında ve bebek duş jellerinde bulunur. Hızlı bir şekilde emildiğinden bebeklerin ince ciltlerini rahatsız etmez.

SODYUM LAURYL SÜLFAT

Yüz temizleyicilerinde, şampuanlarda ve banyo köpüklerinde bulunmaktadır. Cildi incelten bir maddedir. “Hindistan cevizinden gelen” gibi saklanmış ibareler bulunsa da petrol tabanlı bu madde kanserojen maddeler olan formol, dioksan, etilen oksit ve astedaldehid’den oluşur.

VAZELİN, SIVI PARAFİN, MİNERAL YAĞ

Yüz ve cilt nemlendiricilerinde, serumlarda, maskelerde ve güneş koruyucularda bulunmaktadır. Bu petrol türevleri yumuşatıcı özelliklerinden dolayı nemlendiricilerde kullanılmaktadır. Bu maddeler cildin üzerinde bir tabaka oluşturarak vücudun kendi kendini nemlendirme mekanizmasına engel olmaktadır. Vazelin cilt etkinliklerini ve hücre olgunlaşmasını yavaşlatır, erken yaşlanmaya sebep olur.

FORMOL

Maskara ve tırnak cilasında bulunmaktadır. Kanserojen bir maddedir. Özellikle polyquaternium-15, DMDM Hydantoin ve Diazolidinyl Üre’de bulunur. Bu maddeler cilt üzerinden ve tırnak köşelerinden vücuda nüfuz eder. Manikür ve pedikürünüzü yaptırırken de formola maruz kalabilirsiniz.

PARABEN

Hemen hemen her kozmetik üründe bulunmaktadır. Ürünlerin raf ömrünü uzattığı için koruyucu olarak kullanılır. Göğüs kanseri tümörünün içinde yoğunlaştığını gösteren bulgular nedeniyle Amerika ve Avrupa’da kullanımına geniş ölçüde son verilmiştir.

DİAZOLİDİNYL, İMİDAZOLİDİNYL ÜRE

Parabenlerden sonra en çok kullanılan korucu maddelerdir. Şampuanlarda, yüz temizleyicilerinde, nemlendiricilerde, maskelerde ve göz kremlerinde bulunmaktadır.

D&C KIRMIZI PİGMENTLER

Cilt toniklerinde, şampuanlarda, göz farlarında, yüz pudralarında, dudak koruyucularında ve rujlarda bulunmaktadır. Bu pigmentler kömür katranından yapılan sentetik renklerdir ve ağır metal tuzlar içerirler. Çalışmalar bu maddelerin hemen hemen hepsinin kanserojen olduğunu göstermiştir. Ksantan, monoazoanilines, fluoran ve indigoitler gözenekleri tıkayan bir etkiye sahiptir. D&C kırmızı pigmentler sıklıkla yüzü pembeleştirmede kullanıldığı için elmacık kemikleri bölgesinde oluşan aknelerden sorumludurlar. En tehlikeli olanı D&C Red No. 9’dur. Doğal kırmızı pigment karmen gözenekleri tıkamamakta ve allıklarda D&C kırmızı pigmentler kadar güzel sonuçlar vermektedir.

FENOKSİETANOL

Yüz temizleyicilerinde, tonikler, nemlendiriciler, göz kremlerinde ve serumlarda bulunmaktadır. Organik ve yarı organik kozmetik markalarının çoğu fenoksytanolü greyfurttan elde etmektedirler. Doğal ürünlerin etiketlerinde fenoksytanol yazısını görünce paniklemeyin!

PABA (Para-aminobenzoic asit, Padimate-O, Octyl dimethyl PABA)

Güneş koruyucularında, yüz nemlendiricilerinde bulunmaktadır. Araştırmalar cilt kanserine neden olabildiğini göstermiştir.

TALC PUDRASI

Pudralarda, göz farlarında, allıklarda, bronzlaştırıcılarda, dudak koruyucularında, bebek pudralarında bulunmaktadır. Araştırmalar bu maddenin kansere neden olduğunu göstermiştir.

ISOPROPYL PALMİTATE, MYRISTATE

Nemlendiricilerde, dudak parlatıcılarında, dudak koruyucularında, yüz temizleyicilerinde, fırçalarda, göz farlarında, göz kremlerinde, göz makyajı temizleyicilerinde, maskaralarda, parfümlerde ve tırnak cilalarında bulunmaktadır. Palm yağından elde edilir ve genellikle cilt bakım ürünlerinde sentetik alkol ile birleştirilmiş olarak bulunur. Isopropyl palmitate cilt tahrişine, deri iltihaplanmasına ve akneye sebep olduğu gözlenmiştir. Isopropyl myristate ürünün cilt tarafından emilimini artırması için kullanılır. Isopropyl propandan elde edilen yanıcı ve gazlı bir maddedir. Myristyl myristate palm yağından, küçük Hindistan cevizinden ya da sütten elde edilir. Toksik ya da kansere neden olan bir madde olarak tanınmaz.

TRICLOSAN

Akne temizleyicilerinde, akne tedavi ürünlerinde, nemlendiricilerde, deodorantlarda, vücut şampuanlarında, diş macunlarında şampuanlarda, ve parfümlerde bulunmaktadır. Önceleri popüler bir antibakteriyel olan triclosan şimdilerde kansere ya da önemli sağlık sorunlarına neden olan katkılarla bozulmuştur. Cildi kurutabilmekte, gözeneklerin tıkanmasına yol açarak akneye sebep olabilmektedir.

SİLİKON

Nemlendiricilerde, güneş koruyucularında, göz kremlerinde, temizleyicilerde, bronzlaştırıcılarda, göz farlarında, fırçalarda, dudak koruyucularında, göz makyajı temizleyicilerinde ve akne tedavi ürünlerinde bulunmaktadır. Cildin kaplanmasına, gözeneklerin tıkanmasına yol açarak plastik bir ambalaja sarılma etkisinde bulunmaktadır.

LANOLİN

Dudak koruyucularında, nemlendiricilerde ve dudak parlatıcılarında bulunmaktadır. Koyun yününden elde edildiği için bu yönde kullanılan kimyasallar lanonili bozabilmektedir. Cilt gözeneklerini tıkadığı ve akneye neden olduğu bilinmektedir.

GLİSERİN

Nemlendiricilerde, yüz temizleyicilerinde, diş macunlarında bulunmaktadır. Gliserin ya da gliserol vücut içindeki yağlarda bulunan bir şeker alkolüdür. Cilt bakım ürünlerinde yumuşatıcı, nemlendirici, emici ve yağlayıcı madde olarak kullanılır. Havadaki nemi emme özelliği uzun dönemli kullanımlarda cilt kuruluğuna neden olabilir ve gözeneklerin tıkanmasına yol açarak cildin normal nefes almasını engeller.

CETEARYL ALKOL

Nemlendiricilerde, temizleyicilerde, fırçalarda, maskaralarda, ve akne tedavi ürünlerinde bulunmaktadır. Tipik bir alkol değildir. Yaraların üzerine sürmek için veya alkollü içeceklerin bir parçası olarak tüketiriz. Nemlendiricilerde emülsiyon sabitleyici ve yüz temizleyicilerinde ise köpürme özelliğini artırıcı olarak kullanılır. Nemlendiricilerin cilt üzerinde harika bir şekilde kaymasını sağlar. Yine de gözenekleri tıkayıcı özelliği vardır ve bu yüzden akneye sebep olur.

CETYL ALKOL

Nemlendiricilerde, temizleyicilerde, göz kremlerinde, güneş koruyucularında, dudak koruyucularında, akne tedavi ürünlerinde ve maskaralarda bulunmaktadır. İlk olarak balina yağından çıkarılmış organik bir yağ alkolüdür. Nemlendiricilerde yumuşatıcı, emülsiyonlaştırıcı ve yoğunlaştırıcı olarak kullanılır. Güçlü bir gözenek tıkayıcı olduğundan akneye eğilimli bir cildiniz varsa uzak durmanız gerekmektedir.

Bu maddelerin sağlığımıza zararlı olduğu bilindiği halde kozmetik ürünlerinde neden kullanılırlar? Binlerce yeni kimyasal madde geliştirilmekte ve bunların zararlı olup olmadığının incelenmesi kısa vadede mümkün olmamaktadır. Bunu anlamak için bir ürünü yıllarca kullanmak ister misiniz?

Kozmetik üretiminde bu kimyasalların kullanılması daha az toksik barındıran maddelerin kullanılmasından ucuzdur. Ve bu zararlı kimyasalların kullanıldığı cicili bicili ürünlere salt markalarından dolayı servet ödediğimiz de acı bir gerçektir!

Peki bu yazıyı okuduktan sonra mis kokulu, koruyuculu, sentetik içerikli ürünlerinizi “güzelleşmek” uğruna kullanmaya devam edecek misiniz? Cevabınız hayır ise; ama ne kullanacağız diyorsanız cevabımı bir sonraki yazımda vereceğim.

Sevgiyle ve doğal kalın.

Reklam

İlginizi Çekebilir


“Kozmetik Ürünlerinde Bulunan Tehlikeli Maddeler” için 14 cevap

 1. bir sonraki yazınız nedir acaba bulamadım. yağlı cildim için güneş koruyucu bakıyorum yazınıza göre seçim yapmak istiyorum. temiz içerikli ürünleri kullanıyorum sadece ben de sizin gibi 🙂

  Beğen

  1. Merhaba, Kozmetik kategorisi altında konuyla ilgili tüm yazılarımı bulabilirsiniz. Sevgiler.
   https://dogalivarken.com/category/kozmetik/

   Beğen

 2. organik ürün sevdasıyla başladığım araştırmalar sonucu sizin sitenizi keşfettim, yazılarınıza bayıldım bu konularda yalnız olmadığını bilmek güzel, yazılar için teşekkür ederim 🙂
  merak ettğim birşey var, kimyasal içerikleri araştırıken Phenoxyethanol(Fenoksietanol) ile karşılaştım. Kimine göre olmazsa olmaz bir koruyucu ama EWG’ye göre 10 üzerinden 4 ” preservative used in cosmetics and personal care products. Classified as toxic or harmful (only for products for use around the mouth; products for use on the lips) .Limited evidence of skin and immune system toxicity or allergies” diyor. limited da olsa kanıt kanıttır 🙂
  sizin de daha önceki yazınızda görmüştüm https://dogalivarken.com/2017/07/23/paraben-yoksa-ne-var/
  şimdi burada bahsi geçince sormadan edemedim; hakkında ne düşünüyorsunuz..

  Beğen

  1. Merhaba. Teşekkür ederim öncelikle. Phenoxyethanol benim tartışmalı konularımdan biridir. Çoğu üründe koruyucu olarak kullanılıyor belli oranların üzerinde olmamak koşuluyla. Yazımda da bahsettiğim gibi etkileri alerjik reaksiyonlar oluyor. Bebeklerin bu içeriği barındıran ürünleri kullanmaması gerektiği çok net! Bu durumda ben tercihi okuyucuya bırakırım 🙂

   Beğen

 3. Gerçekten faydalı ve sağlıklı bir bilgi olmuş tşk ediyorum

  Beğen

  1. DOĞALI VARKEN

   Teşekkür ederim 🙂

   Beğen

 4. Bu içeriklerden ne kadar az kullanabilirsek o kadar iyi.

  Beğen

  1. Ben organik ve dogal icerikli olanlari kullaniyorum. Zararli madde ihtiva edenleri birakali cok oldu 😊

   Beğen

 5. Renkli Pasta Sepeti

  Ahhh.. Yine de kullanıyoruz ama değil mi..:(

  Beğen

  1. Ben organik ve dogal icerikli olanlari kullaniyorum. Ozellikle makyaj, cilt bakimi, sac urunlerinde o zararli maddeleri barindiran hicbir sey kullanmiyorum diyebilirim.

   Beğen

 6. Gerçekten ayrıntılı, ve faydalı bir yazı hazırlamışsınız, ellerinize sağlık,

  Beğen

  1. Tesekkurler 😊

   Beğen

 7. arzunun lezzet adası (arzu orak altın)

  çok faydalı bir yazı olmuş teşekkürler…Emeğinize sağlık…

  Beğen

  1. Tesekkurler 😊

   Beğen

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s


WordPress.com’da bir web sitesi veya blog oluşturun

%d blogcu bunu beğendi: