Cilt Tipinize Uygun Yağlar Hangileridir – 2

Cilt Tipine Uygun Yağlar Hangileridir

Önceki yazımda esansiyel yağ asitlerinin (EFA) beslenme ve cilt üzerindeki etkilerini ve faydalarını anlatmıştım. Devamı niteliğindeki bu yazımda da “Hangi cilt tipi için hangi yağ kullanılmalı?” sorusunun cevabını vereceğim.

Piyasadaki bazı ürünler “yağsız, su bazlı” gibi ifadelerle satılıyor. Yağların iyileştirici özelliği yüzyıllardır bilinse de sanırım insanlığın ilerlemesi, (!) endüstrileşmenin artmasıyla -zaman içinde- unutulur hâle geldi.

Çoğumuz yağların cildimizi yağlandırdığını düşünüyoruz. Aslında gerçek şu ki yağların iyileştirici etkisi vardır. Antik Yunanlılar taze sıkılmış zeytinyağını ciltlerini temizlemek ve nemlendirmek için kullanıyorlardı. Böylelikle ciltleri daha temiz, esnek ve parlak oluyordu.

Yağların Cildimize Faydaları

Cilde yağ uygulamak, onu daha fazla yağ üretmesine ihtiyaç olmadığını düşündürerek kandırabilir! 

 • Tıkalı gözenekleri siyah ve beyaz noktaları çözerek azaltır.
 • İnce çizgi ve kırışıklıkların oluşumunu azaltır.
 • Sert kimyasallar içermez.
 • Cildinizi doğal yağlardan yoksun bırakmaz.
 • Cildi nemlendirir ve yatıştırır.
 • Akneleri temizler ve cildin doğal asit mantosunu dengeler.

Yağı cildinize uyguladığınızda tamamen emilmelidir. Eğer cildinizin üzerinde duruyor, öncekinden daha parlak ve yamalı görünüyorsa sizin için doğru yağ değildir.

Eğer cildiniz doğru hissediyor ve esnek, nemli, dinlenmişse, aşırı parlak değilse yağ iyi emilmiş demektir. Ayrıca cildiniz susuzsa -bu uzun görünümlü ve sıkı gözenekler demektir- biraz sabırlı olmanız gerekir. Susuz cilt -asit manto onarılana kadar- yağın tamamen içeri girmesine izin vermez. Bunun için biraz hyalüronik asit kullanmanız suyun cilt hücrelerinde hapsolmasına yardımcı olur.

Yağın esansiyel yağ asidi içeriği kadar komedojenik olmaması da (gözenekleri tıkamaması) önemlidir. Cildin ihtiyacı olan içeriği barındıran yağın aynı zamanda gözenekleri tıkamamasına da dikkat etmek gerekir. Kısacası, her yağ her cilt tipi için kullanılmamalıdır.

Şimdi ben size her cilt tipi için uygun olan yağları esansiyel yağ asitleri ve komedojenik değerleri ile birlikte vereceğim. Bir yağın komedojenik değeri onun gözenekleri tıkama ihtimalini gösterir. 0 ile 5 arasında derecelendirilir. Örneğin; 0 gözenekleri tıkamadığı, 5 ise kesinlikle gözenekleri tıkayacağı anlamına gelmektedir.

Yağlı Cilt Tipi

Yağlı ciltler aşırı sebum üretimi nedeniyle yağlı hisse neden olan ve parlayan ciltlerdir. Bu ciltler için en iyi yağlar gözenekleri tıkamayan hafif ve çoklu yağ asidi bulunan yüksek miktarda linoleik asit içeren besleyici yağlardır. Linoleik asidin -günlük olarak topikal uygulandığında- birkaç hafta içinde tıkanmış gözenekleri %25 oranında azalttığı kanıtlanmıştır.

YağEFA Değeri %Komedojenik Değeri
Aspir Yağı750
Çuha Çiçeği Yağı722-3
Üzüm Çekirdeği Yağı691
Ayçiçek Yağı640-2
Kenevir Tohumu Yağı550
Susam Yağı443
Kuşburnu Çekirdeği Yağı431
Yüksek Miktarda Linoleik Asit İçeren Yağlar

Kuru Cilt Tipi

Kuru ciltler sıkı, tahriş olmuş, kaşıntılı, pul pul olan ciltlerdir. Sıkı ve kapalı gözeneklere sahiptirler. Gözenekleri tıkayan yapışkan ölü hücreler nedeniyle akne problemi yaşayabilirler. Kuru ciltler için en iyi yağlar ağır ve daha yavaş kuruyan tekli yağ asidi bulunan yüksek miktarda oleik asit içeren yağlardır. Bu yağlar susuz ciltler için çok uygundur ve yağlı ciltlere göre daha kolay emilir. Eğer yüksek oleik asit içeren yağ kullanıyorsanız ve akne oluşumu söz konusuysa cildiniz kuru olarak kabul edilmez. Ancak susuzdur. Bu durumda yağlı ciltler için yukarıda listelenen yüksek linoleik asitli yağlardan kullanın.

Oleik asidin -topikal olarak ve içten kullanıldığında- iltihabı azalttığı bilinmektedir. Bu nedenle diyetinizde bu yağı tüketmeyi unutmayın. Tüm cilt tiplerinin içeriden ve dışarıdan muamele edilmeye ihtiyacı vardır.

YağEFA Değeri %Komedojenik Değeri
Zeytinyağı602
Kayısı Çekirdeği Yağı652
Makademya Yağı602-3
Avokado Yağı663
Fındık Yağı741
Badem Yağı652
Argan Yağı430
Yüksek Miktarda Oleik Asit İçeren Yağlar

Aşırı Kuru Cilt Tipi

Bazen yağlar bile kuru ciltler için yeterli gelmeyebilir. Bu durumda devreye Hindistan cevizi yağı ve bitkisel yağlar girer. Hindistan cevizi yağının akneyi daha da kötüleştirebileceği konusunda çok fazla yanıltıcı bilgi vardır. Hindistan cevizi yağı en kuru ciltleri bile nemlendirir. Eğer akneye sebep oluyorsa bu yağ cildiniz için uygun değildir. 

Shea yağı, mango yağı, kakao yağı yüksek miktardaki palmitik asit nedeniyle size süper pürüzsüz bir cilt verecektir. Ancak muhtemel tıkalı gözeneklere dikkat edin! Cilt tipiniz için doğru yağı bulmak tamamen denemelerinize bağlıdır.

Karma Cilt Tipi

Endişe etmeyin! İki farklı yağ almadan başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz. Kuru ve yağlı cilde sahipseniz yüzde rasyosu %50’ye yakın olan badem yağı, argan yağı, kayısı çekirdeği yağı, susam yağı veya kuşburnu çekirdeği yağı seçmelisiniz. Bu yağlar her iki duruma çok uzak olmadan karma cilt tipleri için daha dengelidirler.

Tüm Cilt Tipleri

Jojoba yağı az miktarda oleik asit içerir. Cildimizin sebum salgısına çok benzer özellik taşır. Jojoba yağı iltihaplanmayı azaltır, tıkanmış gözeneklerdeki tıkaçları parçalayarak birkaç hafta içinde açar. Tüm cilt tipleri için mükemmeldir. Özellikle akneye meyilli ciltler için faydalıdır.

Jojoba yağı bir temizleme ve kirleri çıkarma yağıdır. Öyleyse birkaç hafta sabırlı olmalısınız. 

Bir taşıyıcı yağ seçtikten sonra en az 2 hafta denemelisiz. Cildinizin size ne söylediğini yakından dinleyin. Ona göre yağın oranını ve miktarını ayarlayın.

Bu yağları kokmasını önlemek için buzdolabında veya serin ve karanlık bir yerde sakladığınızdan emin olun. Bir yağın bozulduğunu aldığınız oksidasyon kokusundan anlarsınız.

Kullanacağınız yağın kaliteli, organik ve soğuk pres üretim olmasına dikkat etmelisiniz.

Yağların büyülü dünyasına adım attığımdan beri zengin içeriklerinin sağlığımıza katkılarını heyecanla izliyorum. Doğanın bize sundukları, gücünün ve -hiçbir madde ile karşılaştırılamayacak- değerinin göstergesi değil mi?

Sevgiyle ve doğal kalın.

Reklam

İlginizi Çekebilir


“Cilt Tipinize Uygun Yağlar Hangileridir – 2” için 6 cevap

 1. Merhaba. Yazınızı okudum ve çook mutlu oldum. Şimdi yanlış anladıysam düzeltin lütfen. Cildimize uygun yağla cildimizi temizleyip ardından her zaman kullandığımız jelle yüzümüzü yıkamamız çift temizleme yöntemi mi oluyor yani? Şimdi ben bu zamanda pek dışarıdaki yağların gerçekliğine inanmıyorum. Ama hakiki zeytinyağımız var. Yüzüme sadece güneş kremi sürüyorum günlük. Şimdi bu yüzümdekini önce zeytinyağıyla ardındanda jelle mi temizlemem gerek?? Yani yağ bazlı temizleyici yerine normal uygun bir yağda kullanabilir miyiz?

  Beğen

  1. Merhaba. Cilt tipine uygun yağlar adlı yazımı tek başına kullanımda veya satın alınan bir kozmetik ürünün içeriğini okuyarak daha doğru seçimler yapılabilinsin diye kaleme aldım. Bahsettiğim bu yağlar aromaterapi yağları olmalıdır. Mutfakta kullandığınız, beslenme amaçlı tüketime yönelik ürünleri cildiniz için kullanmak yerine, gıda olarak tüketmeniz gerekir ve bu sağlıklı beslenme adına çok önemlidir. Çift temizleme yönteminde cildi temizlemeye yönelik üretilen yağ bazlı cilt temizleme ürünü ve ardından jel temizleyicinizi kullanabilirsiniz. Güneş kremi kullanarak çok doğru bir şey yapıyorsunuz. Cilt tipinize uygun bir nemlendirici de kullanmanızı öneririm. Sevgiler.

   Beğen

 2. ağzınıza sağlık çok güzel bir yazı olmuş 🙂

  Beğen

 3. Merhaba tesafüfen yazılarınıza denk geldim ve işte aradığım bu dedim öncelikle tebrik ederim sizi harika bilgiler.size kendimden bahsedeyim 36yaşındayım ve parepen içerikli bir ürünü kullanmam sonucunda ptıl prıl olan cildim kemodanlarla doldu aptallığıma doymayayım tabi bunu anlamam uzun zamanımı aldı karma olan vildim oldumu sana yağlı yada cilt bakım uzmanının dediği o (geçen gördüğümde karma dedi) bende anlamadım yani bu kozmetik ürünlerle derdim bin kat artınca doğala yöneldim 5ayda doğal maske piling ve jojoba yağıyla çok şükür kurtuldum yanlız ixler kaldı yüzümde onada gece medacassol kullanıyorum ama karşılaştığım bir yazınızda ürün içinde vazelin ve türevleri olmamalı demiştiniz fakat bu kremdede ne yaxıkki sıvı parafen mevcut acaba bu izleri nasıl geçiririm limon ve evde kendi yaptığım elma sirkesi kullanıyorum hergün tonik gibi başka alternatif varmı teşekkür ederim.

  Beğen

  1. Doğru ürün kullanmış olsaydınız sorun yaşamazdınız emin olun. Parafin petrol türevi bir içeriktir. Nemlendirici özelliği nedeniyle kozmetiklerde kullanılır. Doğal yollar çoğu zaman işe yarayabilir. Elma sirkesine dikkat edin. Güçlü içeriği nedeniyle cildinizi daha fazla tahriş edebilirsiniz. Leke problemini alt etmek meşakkatli bir iştir. Özetle ben doğru kozmetik ürünlerle desteklenen bilinçli cilt bakım programlarının önemserim. Dilerseniz ekli formu doldurarak cilt bakım programınızı oluşturabiliriz. Sevgiler. https://dogalivarken.com/cilt-bakim-danismanligi/

   Beğen

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s


WordPress.com’da bir web sitesi veya blog oluşturun

%d blogcu bunu beğendi: