Cilt Tipine Göre Pembe Kil Maskesi Tarifi

Cilt Tipine Göre Pembe Kil Maskesi Tarifi

“Her cilt tipine uygun” olan kozmetik ürünleri tavsiye etmem. Çünkü her cilt kendine özeldir, ihtiyaçları farklıdır. Cilt tipinize göre ürün seçerek cildinize en büyük iyiliği yapmış olursunuz.

Kil Maskesi Yapmak İçin Hangi Kil Kullanılır yazımda bahsettiğim kil çeşitlerinden dilediğinizi bu tarifte kullanabilirsiniz.

Burada önemli olan cilt tipinize uygun olan kil çeşidini seçmeniz ve yardımcı içeriklerle ürününüzü desteklemeniz. Ben yumuşak içerikli bir tarif olsun ve her cilt tipi sevsin diye pembe kil kullandım.

Tarifimin ilk 3 malzemesini tüm cilt tipleri kullanabilir. Geriye kalan yardımcı içerikleri cilt tipi özelinde vereceğim. 

Pembe kil maskesi için temel içerikler

  • 15 gr beyaz kil
  • 10 gr kırmızı kil
  • 20 ml gül suyu

Yardımcı içerikler

  • 5 ml taşıyıcı yağ
  • 3 damla esansiyel yağ

Kuru ciltler için kil maskeleri daha da kurutucu olabilir. Ancak bahsettiğim yardımcı içerikler kil maskesini kuru ciltlerin de sevebileceği hale getirecektir. Kuru ciltler taşıyıcı yağ olarak avokado yağı, badem yağı, kayısı çekirdeği kullanabilirler. Esansiyel yağ olarak palmarosa, ıtır, lavanta yağı onlar için uygun olacaktır.

Hassas ciltler taşıyıcı yağ olarak; üzüm çekirdeği, kayısı çekirdeği yağı kullanabilirler. Esansiyel yağ olarak palmarosa ve ıtır yağı bu ciltlerin sevebileceği yağlardandır.

Karma veya yağlı cilt sahibiyseniz kil maskelerini en çok siz seversiniz. Siz taşıyıcı yağ olarak jojoba, üzüm çekirdeği, aspir yağlarını tercih edebilirsiniz. Palmarosa, çay ağacı ve ylang ylang yağları da sizin kullanabileceğiniz esansiyel yağlardır.

Pembe kil maskesi yapılışı

Reklamlar
Reklamlar

Öncelikle cilt tipinize uygun olan taşıyıcı yağ ve esansiyel yağları birbiriyle karıştırın. Başka bir yerde gül suyunu yavaş yavaş kile ilave ederek karıştırın.  Burada önemli olan kilin çok kuru veya çok likit olmaması. Miktarlara uyarsanız bir sorun yaşamazsınız. Daha sonra yağ karışımını killi karışıma ilave edin ve tüm içerikleri birbirleriyle karıştırın. Sürülebilir hale geldiyse kil maskeniz olmuş demektir.

Kil Maskesi Nasıl Kullanılır

Kil maskesini cildinizin ihtiyaç duyduğu zamanlarda kullanabilirsiniz. Cildinizde pürüzler, kapalı gözenekler, yağlanma sorunları gördüğünüzde maske yapma zamanınız gelmiştir. Karma ve yağlı ciltler buna daha sık ihtiyaç hissederler. Kuru ve hassas ciltlerin kullanım sıklığı daha az olabilir. 

Kil maskesi uygulamasını bir fırça yardımıyla yapmanızı öneririm. Elle uygulama yapmanız fazla ürün kullanmanıza ve maskenin kalın bir tabaka halinde uygulanmasına neden olabilir. Fırçayla daha ince bir tabaka halinde ve uygun miktarda ürün uygulamış olursunuz. 

Sevgiyle ve doğal kalın.

Reklam

İlginizi Çekebilir


Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s


WordPress.com’da bir web sitesi veya blog oluşturun

%d blogcu bunu beğendi: