Aromaterapi ile Çakra Meditasyonu

Aromaterapi ile Çakra Meditasyonu

Çakra iyileşmesinin nasıl olduğunu anlatmak için önce neden iyileşmeye gerek olduğunu, Çakraları ve aromaterapi desteğinin ne kadar önemli ve işe yarar olduğunu anlatmam gerekir. Bu sebeple kendimi satır sayısıyla sınırlamak istemedim. Böylelikle kelimelerin klavyemdenin özgürce akmasına izin verdim.

Birçok insanın durgunluğu bir sıkıntı, tembellik veya tutku eksikliğinin bir işareti olarak düşündüğü çağda yaşıyoruz. Bunun gibi şeyleri durmaksızın yapıyoruz; hareket ediyoruz, acele ediyoruz, yazı yazıyoruz, kontrol ediyoruz, planlıyoruz ve böyle devam ediyoruz. Tabii ki, amaçlara sahip olma ve onları takip etmede yanlış olan bir şey yoktur. Nitekim, gayret gösterecek bir şeye sahip olmak, bizim amaçlarımıza anlam katmaktadır. Ancak, bir an için bile olsa, -yakıt ikmali için- asla durmadan kendimize dikkatsizce nasıl zarar verdiğimiz konusunda yanlış olan bir şeyler var.

Bu sürekli çabalamanın olumsuz etkilerini hissetmeye başladığımız zaman bir hap alıyoruz veya kendimizi zorluyoruz. Çünkü toplumun talepleri, bizden yapmamızı beklediği şey budur. Kabul edelim ki bugün yaşadığımız hız, çoğumuzun bir yemeğe çıkacak -hatta uyuyacak-, gevşeyecek, kendini yansıtacak ve yenileyecek kadar zamanı olmadığı noktaya geldi. Peki bu umutsuz bir konu mu?

Bu Gerçekten İşe Yarıyor Mu

Hızlıca bir “fen dersi” tekrarı yapalım. Öncelikle, dünyadaki tüm maddelerin atomlardan oluştuğu bilimsel gerçeğiyle başlayalım. Atom nedir? Elektronlar, protonlar ve nötronlardan oluşan çok uçlu yapı taşlarıdır. Kısacası, inanılmaz bir güce sahip minik enerji paketleridir. Bir sonraki adım, enerjinin yaratılamayacağını veya yok edilemeyeceğini belirten “Enerjinin Korunması Yasası” dır. Sadece formları değişebilir. Bu, biz dahil her şeyin farklı bir biçimde daima varolacağı anlamına gelir.

Son olarak, her yerde ve her zaman etrafımızda bulunan enerjinin bilimsel olarak kanıtlanmış “Enerji Alanı” vardır. Bunun neden önemli olduğunu kısaca açıklayacağım.

Bu Gerçekten Hızlıca Daha İyi Hissetmeme Yardımcı Olabilir Mi

Düşünceleriniz ve nasıl hissettiğiniz de dahil olmak üzere her şeyin enerji olduğunu hatırlamak önemlidir. Ve duygular ya da düşünceler yaratılamaz ya da yok edilemez olduğundan, iyileşme için onları istediğimiz duygulara nasıl dönüştüreceğimizi öğrenmeliyiz. 

Bu reddetme, bilgisizlik ya da mutlu gibi davranmakla ilgili değildir. İstenmeyen duyguları tanımlayıp, onu en iyi şekilde temizleyebilecek Çakra‘ya odaklanarak bu kolay duygusal dönüşüm sürecinden geçerken, daha iyi hissetme çabucak gerçekleşir. Yani evet, bu gerçekten hızlı bir şekilde daha iyi hissetmenizi sağlayabilir.

Başkalarının da Kendini İyi Hissetmesini Sağlar

Dahası, bahsettiğim “Enerji Alanı” ile ilgili bu parça, kendinizi çevrenize ve çevrenizdekilere nasıl yansıttığınız konusunda büyük bir rol oynar. Enerjilerimiz her zaman bu alana bağlı olduğundan, bu arzu edilen duygusal duruma ne kadar çabuk ulaşırsanız, herkes için o kadar iyidir. Böylece hızlı bir şekilde daha iyi hissederek kendinize bir hizmet yapmazsınız, tüm dünyayı da iyi yaparsınız.

Çakra Nedir

Çakra kelimesi Sanskritçede çark anlamına gelmektedir. Öyleyse Çakra dediğimizde enerjik bir çarktan bahsediyoruz. Bu Çakralar hepimizin bedeninin temel noktalarında bulunur. Tıpkı sıradan bir çark gibi, Çakralarımız dönmelidir. Enerjik çarklarımızın dönmesi enerjinin içimizde serbest ve düzgün hareket etmesini sağlar. Bu hareket, varlığımıza gelen enerjinin bozulmamasını ve sıkışıp kalmamasını veya negatif enerjinin içinden geçebilmesini sağlar.

Vücudunuzun bir nehrin yatağı olduğunu ve içindeki suyu enerji olarak düşünün. Nehir yatağınızda suyun neredeyse durma noktasına kadar yavaşlamasına neden olan herhangi bir nokta varsa su kirlenir. Bakteri ve küf oluşur. Tüm suyu taze ve temiz tutmak için akışın sürekli ve güçlü kalmasını sağlamak, nehrin akışındaki herhangi bir blokajı” kaldırmak zorundayız, böylece bozulma veya durgunlaşma şansı elde edilmez. Bu aynı zamanda nehre bir şey fırlatıldığında, akımın onu süpürmesini sağlar.

Bu, enerji ve bedenlerimizle aynıdır. Eğer enerji bir blokaj nedeniyle negatif, bozuk ve durgun hale gelirse, bu enerji hastalık ve hastalık oluşturmak için enerjik bedenlerimize yerleşebilir. Bu olumsuzluk daha sonra fiziksel benliklerimiz dışındaki yaşamımızın diğer alanlarına yansıyabilir. Dahası, eğer bir blokaj varsa, enerjimiz sorunsuzca akmıyorsa ve olumsuzluğu kabul edersek olması gerektiği kadar çabuk süpürülmeyecektir.

Peki o zaman ne yapıyoruz? Çakralarımızı enerji akışını sağlayan araçlar olarak kullanıyoruz. Tıpkı bir nehir gibi enerjiyi içten akar halde tutan 7 ana Çakra vardır. Ancak Çakralardan herhangi biri hareket etmiyorsa veya çok yavaşsa, enerjiyi tekrar harekete geçirmek gerekir.

Her Şey Birbirine Nasıl Bağlı

Enerjinin neden önemli olduğunu ve çakraların ne olduğunu anlıyorsunuz. Bunun anlamı şudur: Hepimiz enerjiden oluşuyoruz ve Çakralarımız bedenlerimizdeki “enerjik” çarklardır. Sorunları engellemek için onlara odaklandığımızda düşüncelerimizin ve niyetlerimizin enerjisini kullanarak engelleri kaldırabilir, enerjimizin serbest ve akıcı olmasını sağlayabiliriz. Böylece sağlıklı kalabiliriz. 

Her Çakra belirli bir konum, işlev ve renkle ilgilidir:

CHAKRA CHART

Çakralar Size Nasıl Bağlıdır

Çakralarımız üç ayrı kategoride gruplandırılmıştır. Birincisi, Maddesel Çakralar fiziksel bedenlerimize en çok bağlı olanlardır: Kök, Sakral ve Solar Plexus. Sonra, biz ve ruhsal kaynağımız arasındaki boşlukta bağ kuran Ruhsal Çakralar vardır: Boğaz, Üçüncü Göz ve Taç. Ve maddesel ve ruhsal çakralarımız arasında bağ olan Bağlayıcı Çakra : Kalp. 

Her bir Çakra -kategorisine rağmen- aslında fiziksel bedenlerimizdeki sinir merkezleriyle iletişim halindedir. Dolayısıyla onlara odaklandığımızda, bu dikkat bizi sadece ruhsal olarak hareketlendirmez, fiziksel olarak da bizi canlandırır. Dikkat ve odaklanma yoluyla canlandırdığımız zaman, ruhsal enerjimiz, duygusal durumlarımız ve kendimizin fizyolojik kısmı uyanır, enerji tekrar akmaya başlar. Bu canlanma bedenlerimize, içimizdeki en büyük ve en üstün iyiliğe hizmet etmeyen şeyden kurtulmak için kendimizi yükseltmeyi hatırlatır.

Çakra Blokajları ve Bedenin

Duygusal ve fiziksel benliklerimizde sorunlara yol açan Çakra blokajları nasıl meydana gelir? Farkındalık eksikliği büyük olasılıkla çoğu insan için ana faktördür. Hayatımızı “varoluş” yerine sadece “yapmak” için yaşadığımızda enerjimiz doğal olarak durgunlaşmaya başlar. İlhamımızı, kendimize ve dünyaya olan ilgimizi yitiririz.

Örneğin, çoğumuzun hayatımızın bir aşamasında unutmayı tercih ettiğimiz -pek isteyerek yapmadığımız- bir işi oldu, belki de hâlâ var. Bu durumda olan biri için yataktan kalkmak, giyinmek ve kahvaltı etmek inanılmaz derecede acı verici olur. Peki o zaman enerjiniz nasıl olur? Düşük mü ya da hiç mi olmaz!

Tatildeyken ya da sevdiğiniz işi bulduğunuzda ya da mükemmel biriyle tanıştığınız zaman kendinizi nasıl hissettiniz? Eminim farkındalığınız, içinizdeki o çocuksuluk artmış ve her şeyi yapmak istemişsinizdir. Enerjiniz yeniden canlanmış ve heyecanlanmışsınızdır.

Bu örneklerdeki, ilhamsız durum ve heyecan verici durum arasındaki gerçek fark nedir? İş, durum ya da koşulların gerçekte sizin kendi kişisel durumunuz üzerinde hiçbir kontrolünün olmadığını söyleyebiliriz. Evet, istenmeyen, rahatsız edici olabilirler ve bunu kabul etmeliyiz. Bu, olup bitenleri inkar etmek ya da numara yapmakla ilgili değildir. Ancak üzüntü ya da hayal kırıklığı duygularının ötesinde nasıl hissedeceğiniz size kalmış.

Bu örnekler arasındaki gerçek fark, farkındalığınız ve odak noktanızdır. İşinizi veya herhangi bir şeyi, olumsuzlukla tükenmek zorunda kalmadan gerçekten sevmeyebilirsiniz.

Öyleyse hayatını iyileştirmek ve hızlıca iyi hissetmek için farkında olmayı ve kendini yeniden odaklamayı öğrenmelisin. Çakraların senin için tekrar çalışmasını sağlayabilirsin.

Çakra İyileşmesi Nasıl Sağlanır

Çok basit! Yüzyıllardır uygulanan bir teknik olan meditasyon bizim en büyük destekçimiz. Uyguladığım basit tekniklerle endişe alanlarınızı tespit ederek, sadece sonunda değil tüm süreç boyunca iyileşecek ve kendinizi iyi hissedeceksiniz. Bunun için uzak bir mağara ya da dağda geçirecek saatlere, haftalara ihtiyacınız yok. Elbette gerçek yaşamdan bir süre uzak kalmak iyi olur ama bunun için herkesin vakti olmayabilir. Ve biliyor musun, her gün yaşadığın hayat senin gerçek hayatın. Yani her şeyi bırakıp tekrar başlamak istemediğin sürece, şu anda iyileşmek ve düzelmek için ilk adımı atmanın zamanı geldi!

Aromaterapi Bunun Neresinde

Aromaterapi ve Esansiyel Yağların Vücudumuza Etkileri adlı yazımda esansiyel yağların beden, zihin ve ruh sağlığını dengelemek, uyumlaştırmak, psikolojik ve fiziksel iyilik halini geliştirmek için kullanıldığını, kişiyi tümüyle tedavi etmek için tasarlanmış tamamlayıcı terapi şekli olduğundan bahsetmiştim. Vücudun doğal yeteneğinin iyileşmesine, dengelenmesine ve korunmasına yardımcı olan esansiyel yağlar cilt tarafından emilebilen, nefes yoluyla solunarak akciğerlere ulaşabilen küçük moleküllerden oluşur. Bu moleküller kan dolaşımına girerek iyileştirici güçleriyle vücudumuzun bütünsel sağlığını düzenlemeye çalışırlar. Esansiyel yağlar vücut frekansını yükselten “Enerji ilaçları”dır. Esansiyel yağlar hücrelerin titreşim oranını yükseltmek için çalışırlar. Bu enerji ilaçları tek başına ya da karışım olarak difüzyon yoluyla solunduğunda enerji çarklarımız hızla dönmeye başlar.

Aromaterapi ile Çakra Meditasyonu

Esansiyel yağların gücü ve meditasyon ile odaklanma, her bir Çakra’nın düzgün ve sağlıklı çalışmasına yardımcı olur.

Özetle; enerjin sağlıklı bir şekilde akarsa sen de iyi olursun, çevren de.

Kendine iyi bak ve ışığını hep parlak tut!

Reklam

İlginizi Çekebilir


Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com’da bir web sitesi veya blog oluşturun

%d blogcu bunu beğendi: