Taç Çakra 101: Bilmeniz Gereken Her Şey

Çakra Tablosu

Doğuda şekilleri nedeniyle lotus çiçeğine benzetilen çakralar, güzelliğin ve ruhsal bütünlüğün sembolüdür. Lotus çiçeği kirli suda yaşar. Yaşadığı kirli ortama aldırış etmeden arınarak aydınlığa ulaşmaya çalışır. Kendini temizlemesi için bir yağmur damlası yeterlidir. Her şey tek bir amaç içindir; yükselerek çiçek açmak.

Aydınlanmış kişi, maddi dünyanın kirli ortamında yaşasa da bu hiçbir şekilde
Tanrıyla birlik içinde olan gerçek benliği etkilemez. Böyle insanlar dünyaya ışık, sevgi, mutluluk ve bilgi yayarlar. Lotus çiçeği aynı mesajı taşır. Bu kişiler, başlarında saf ışıktan oluşan bin yapraklı lotus çiçeğinden bir taç taşırlar.

Çakra kategorisi: Ruh

Yeri: Başın ortasında, en yüksek noktadadır.

İlgili Bölgeler: Beyin

İlgili salgı bezleri: Epifiz

Renk: Mor, beyaz ve altın rengi

Temel İlke: : Saf varoluş. Yüksek Benlik, Manevi Bağlantı, Evrensel Bilinç, Düşünce, İlahiyat

Değerli taşlar: Ametist, kaya kristali

Esansiyel yağlar: GünlükDoğrulama sözü: Ben ilahiyim

Taç Çakra'nın Özellikleri
Taç Çakra Kartı © Elçin Oltulu Şahin

Taç Çakra’nın İşlevi

Taç Çakra, en yüksek insan mükemmelliğinin kaynağıdır. Düşük merkezlerin tüm enerjisini içinde barındırır. Diğer çakra enerjilerinin hepsinin kaynağı ve başlama noktasıdır. 

Hepimizin parçası olan temel ilahi ilkeyle birliği burada yaşarız. Burada kendimizi evimizde hissederiz. Kişisel enerji alanımız evrenle bir olur.

Önce zihinsel, sonra sezgisel olarak kavradığımız her şey, Taç Çakra’da tam anlayış noktasına ulaşır. Bu çakrada bize verilen farkındalık, Üçüncü Göz Çakrası ile verilen bilginin çok ötesindedir. Çünkü artık algıladığımız nesneden ayrı değiliz. Çeşitli yaradılış ifadelerini, parçası olduğumuz ilahi bir bilinçle yaşarız. 

Taç Çakra, mor renkle belirtilir. Mor, meditasyon ve kendini adamanın rengidir. Altı düşük enerji merkezini bilinçli etkileme olanağı bulunmasına karşın, Taç Çakra’da, kendimizi açarak var oluşun bizi aşmasına izin veririz. 

Taç Çakra açıldığında diğer altı çakradaki tüm tıkanıklıklar çözülür. Enerjileri olabildiğince en yüksek frekanslarda titreşmeye başlar. Her çakra, kendi düzeyinde ilahi oluşun bir aynasıdır. Kendini olabildiğince yüksek potansiyel ile ifade eder. 

Taç Çakra bütünüyle uyandığında, kozmik enerjileri emme görevi sona erer ve enerjiyi kendi şekliyle yayar. Bir lotus çiçeği başın üstünde saf ışıktan bir taç oluşturur. 

Uyumlu Çalışma Belirtileri

Taç Çakra’daki engeller yalnızca daha yüksek ya da daha düşük miktarlara dönüştürülebilir. Taç Çakra açılmaya başladığında, iç oluşla dış yaşam arasında bir ayrımın olmadığını anlar ve bunu yaşarsınız. Bilinciniz bütünüyle sakin ve açık olur. Benliğinizin, maddede bulunan saf varoluşun bir parçası olduğunu görürsünüz. 

Taç Çakra geliştikçe bu anlar daha sık yaşanır. Sonunda kalıcı gerçekliğe dönüşür. Benliğiniz aydınlanmanın bu son basamağına hazırsa, uzun bir rüyadan uyandığınızı ve artık gerçeklikte yaşamaya başladığınızı hissedersiniz.

Gerçek Benliğinizi -kalıcı olan tek gerçekliği- bulduğunuzu anlarsınız. Kişisel egonuz evrensel bir egoya dönüşür. Yaratıcının amacını davranışlarınıza uygularsınız. Yaydığınız ışık ilahi varlığa açık olanların kalplerini açar. Bir şeyi bilmek istiyorsanız yapacağınız tek şey, dikkatinizi ona yönlendirmek. İlahi oluşla birliğiniz yardımıyla, her şey içinizde var olur. 

Maddenin, ilahi bilinçte var olan bir düşünce şeklinden başka bir şey olmadığını, gerçekte var olmadığını fark edersiniz. Yaşadığınız bu boşluk, en büyük bollukla aynı şeydir. Bu ilahi öz, yaşamın kendisi ve saf mutluluktur. 

Taç Çakra’nın enerjilerine açık olduğunuz dönemde önceden olanaksız olduğuna inandığınız bir içgörü ve bütünlük geliştirebilirsiniz. Meditasyon ve kendini adama, artık ilahi kaynağımıza bir içgörü kazandırır. Birlik duygusu yaşamanıza yardım eder. 

Blokaj Belirtileri

Çakraların açılması ve uyumlu hale getirilmesi, bize büyük ölçüde bilgi, deneyim ve yetenek kazandırır. Taç Çakra açık değilse, kendimizi bolluktan ve bütünlükten ayrı hissederiz. Korkudan bütünüyle kurtulamayız. Çakralardaki blokajların açılmasını engelleyen, bu korkudur. Yapabileceklerini tam olarak ortaya çıkaramazsak, bireysel enerjiler ne yaradılış ile ne de birbirleri ile uyum içinde titreşemezler. 

Taç Çakra’nın gelişebileceği dönemlerde kendinizi ruhsal gerçeklere açmazsanız,  belirsizlik duygusu ve amaçsızlık hissedersiniz. Bu duygular gerçekte içinize daha sık bakmanızı söyleyen ipuçlarıdır. Ayrıca yaşamınızda belli bir hissizlik olduğunu fark edebilir ya da sıklıkla ölüm korkusu hissedebilirsiniz. Bu duyguları kontrol etmek için aşırı hareketli olur ya da vazgeçilmez olmak için yeni sorumluluklar alırsınız. Bu durumdaki insanlar hastalanırlar ve dinlenmek zorunda kalabilirler. Bu mesajlara kulak vermezseniz, yüzeysel bir yaşama biçimine saplanıp kalır, benliğinizi sınırlarsınız.


İlginizi Çekebilir


Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: