Kişisel Gelişim Farkındalık ve Çakra Blokajları

Kişisel Gelişim Farkındalık ve Çakra Blokajları

Kişisel gelişim, farkındalık ve çakra blokajları. Belki, bunların birbiriyle ne ilgisi var diyebilirsiniz. Kişisel deneyimlerim ve çözümlemelerim bunların birbiriyle oldukça bağlantılı olduğunu gösterdi. Şunu söylemeliyim ki her insanın yaşamı kendine özeldir. Hiçbirimiz bir diğerinin yaşadığı hayatı yaşamıyoruz. Yani hepimizin bir yaşam çizgisi var.

Herhangi bir eğitim kurumunda kazanılamayan kişisel gelişim tamamen kişinin kendi özüyle ilgilidir. Ailenin katkısını da yadsıyamam. Sonuçta ağacı yaşken eğmek kişinin yaşam çizgisi boyunca kişisel gelişime sağlayacağı katkıyı artırmaktadır. 

Kişisel gelişim farkındalıkla başlar. Farkındalık dediğim şey “İki üniversite bitirdim, üç dil biliyorum, çok hoş biriyim, benim farkımda mısınız?” demek değildir. Kişinin özünü bilmesi ve anlaması, yaşamın tüm koşullarına rağmen özünden bir şey yitirmemesi, iyiliği, egosuzluğu vb. Farkındalığı fark etmek ise kişiden kişiye değişir. Bu gelişim genellikle yaş ilerledikçe oluşurken, kimilerinin yaşam çizgileri boyunca bu mertebeye ulaşamadıklarına şahit olabiliriz. 

Aşağıda çakra blokajları ve farkındalık konularının birbirleriyle nasıl bağlantılı olduklarını okuyacaksınız. Aromaterapi ile Çakra Meditasyonu adlı yazımı bu konunun sizin için daha anlaşılır ve bütünsel olması adına okumanızı öneriyorum.

Çakra Blokajları Neden Olur

Çakra blokajlarının en önemli nedeni farkındalık eksikliğidir. Hayatı varoluş yerine yapmak üzerine yaşamaya başladığınızda farkındalığınızı kaybediyorsunuz, kendinizi odaklayamıyorsunuz. Bu odaklanmayı yaşayamadığınızda da enerjiniz durgunlaşmaya, akmamaya başlıyor; ilhamınızı kaybediyorsunuz, heyecanınızı yitiriyorsunuz. 

Farkındalık eksikliği ile yaşamak odak noktanızın olumsuz olacağı anlamına gelir. İstemediğiniz her şeyi göreceksiniz, sevmediğiniz tüm hisleri deneyimleyeceksiniz ve sonra -hayatınız olan- yalandan satın almaya başlayacaksınız. 

Negatifliği düşünmeden yaşadığımızda ya da bilerek -tekrar tekrar- düşündüğümüzde, yaşadığımızda ve konuştuğumuzda, olumsuz bir şekilde davrandığımızda içimizde blokajlar oluşturan bu zayıflatıcı enerjiyi tutuyoruz.

Hepimiz enerjiyiz! Çakralarımız içimizdeki “enerjik” çarklardır. Onlara düşünce ve niyetler yoluyla olumlu odaklandığımızda enerjimizi serbest bırakıp akışkan hale getirebiliriz. Böylece beden, zihin ve ruh sağlığımızı bütünsel olarak sağlayabiliriz.

Çakra Blokajları Bizi Nasıl Etkiler

Aromaterapi ile Çakra Meditasyonu yazımda verdiğim nehir örneğini hatırlayalım. Enerji bir miktar tıkanma ile negatif, bozuk ve durgun olursa, düzgün bir şekilde akamaz. 

Bu azalan enerji daha sonra rahatsızlık ve hastalık oluşturmak için vücudumuzdaki bir alana yerleşir. Dahası sadece içinde ya da yakınında bulunan çakrayı etkilemez, aynı zamanda diğer çakralarda da tahribat yaratır.

Örneğin, kalp çakrasının akışı çok az ya da çok fazla ise Boğaz ve Solar Plexus çakralar gibi bir sonraki en yakın çakrayı aç bırakacak ya da dolup taşıracaktır. Dengesizlik devam ettikçe sıradaki çakralar olumsuz etkilenir ve böyle devam eder.

Düzgün olmayan enerji akışı bizi aşağıdaki şekilde etkiler:

 • Bir blokaj varsa:  Enerjimiz hâlâ akar ama daha duygusal inişler ve çıkışlar aynı zamanda sarsıntılı duruşlar ve başlangıçlar yaşarız.
  • Tipik belirti: Genellikle iyiyizdir; ancak kolayca kopabiliriz.
 • Birden fazla blokaj varsa: Bu daha sık ve daha şiddetli duygusal dalgalanmalara neden olur ve aynı zamanda fiziksel hastalık ve hastalıkların oluştuğu yerde durgunluk meydana getirir. Eğer devam ederse, problemler zamanla büyür ve derinleşir.
  • Tipik belirti: Düzenli ruh hali değişimleri ve / veya öngörülemeyen reaksiyonlar.
 • Enerji çok yavaşsa: Varlığımıza güç veren yaşam gücü, ilerlememiz ve iyileşmemiz için gereken doğru miktarda yakıtı sağlayamaz.
  • Tipik belirti: Halsiz, cansız, umursamaz ve ilgisiz oluruz.
 • Enerji çok hızlıysa: Tez canlı olmamız nedeniyle faydasını anlayamayız. Bu muhtemelen bizi hayatımızın gidişatından koparacaktır.
  • Tipik belirti: Hayatımızı kayar gibi yaşarız, dinlemeyiz; her zaman bir sonraki şeye koşarız, odaklanamayız ve kolayca bunalırız.
 • Enerji akışı yoksa: Bu fiziksel varlığımız için mümkün olan en düşük noktadır. Sezgisel farkındalığımızdan vazgeçmemiz ve dünya aleminde yok olmamız anlamına gelir.
  • Tipik belirti: Hastalık gelişimi ya da ciddi olarak kendine zarar verme davranışında bulunmaya teşebbüs etmek.

İç olumsuzluğun, fiziksel benliklerimiz dışında hayatımızın diğer alanlarına da yansıyabileceğini bilmek önemlidir. Örneğin, çakralarımız özgürce akmıyorsa, başkalarına nazik ve sevgi dolu bir şekilde tepki vermeyebilir ya da davranmayabiliriz. Çünkü kendimize karşı nazik ve sevgi dolu olmak için mücadele ediyoruzdur.

Ayrıca zaten bir blokajımız varsa ve daha sonra başka bir olumsuzluk bize başkası tarafından yansıtılırsa -ya da hayatlarımıza karşı olumsuzluğu kabul edersek- bu ilave olumsuzluk, olması gerektiği kadar çabuk süpürülmeyecektir.

Çakra Blokajları Nasıl Hissedilir

Dengeli bir çakranın enerjisi, kendinizi iyi ya da doğru hissettiren her şey gibi hissedilecektir. Bazıları için elini çakranın üzerine ya da yakınına koyduğunda -örneğin odanın ortam sıcaklığı gibi- hiç bir his olmayabilir. Ancak diğerleri için normal bir enerji çizgisi sıcak, soğuk ya da karıncalanma gibi hissedilebilir.

Normalin ne olduğunu nasıl anlarsınız? Herkes hayatı kendine özgü bir şekilde deneyimlediğinden buna gerçekten cevap verebilecek tek kişi sensin.

Çakra Meditasyonu

Enerjik normunuzun ne olduğunu bulmanın en iyi yolu enerji hislerinin sizin için ne anlama geldiğini anlamak üzerine meditasyon yapmaktır. Çakra meditasyonunu -çakra iyileşmesi için- içimizdeki enerji akışını temizlemek, başlamak ya da uygun şekilde yönlendirmek için bir araç olarak kullanabiliriz.

Unutmayın, 7 ana çakra düzgün hareket ederse genel iyilik halimizi korumak için -tıpkı o nehir gibi- enerjiniz akmaya devam edecektir.

Hayatını iyileştirmek ve iyi hissetmek için farkındalığını artır! Enerjin sağlıklı bir şekilde akarsa sen de iyi olursun, çevren de.

Kendine iyi bak ve ışığını hep parlak tut!

Reklam

İlginizi Çekebilir


“Kişisel Gelişim Farkındalık ve Çakra Blokajları” için 2 cevap

 1. pirinç havza musluk

  Okumak için böyle güzel bir bilgi. Yazma şeklini seviyorum. Mükemmel !. Makaleye katılıyorum ve burada birkaç cümle var, cümleyi iyi yazıyorsunuz, ne demek istediğinizi anlıyorum, bu benim için bir fikir oluşturacak çünkü bu makalede bana geçmişimdeki hayatımdaki bir şeyi hatırlatıyor.

  Beğen

  1. Güzel yorumunuz için teşekkür ederim. Mutlu ve sağlıklı günler dilerim.

   Beğen

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com’da bir web sitesi veya blog oluşturun

%d blogcu bunu beğendi: