Esansiyel Yağlar Nasıl Seyreltilir

Esansiyel Yağlar Nasıl Seyreltilir

Hoş geldin 🙂 İçeriklerimin ilgini çekmesine sevindim. Daha fazla yeni içeriği anında öğrenmek için hemen abone olmayı unutma.

Esansiyel yağların cilt üzerinde kullanımıyla ilgili söylenen ve en sık duyduğunuz terimin “seyreltme” olduğunu biliyorum. Esansiyel yağlar doğrudan cilt üzerine uygulanmayacak kadar konsantre yapıdadırlar. Bu, esansiyel yağların 1 damlasının bile çok güçlü etkiye sahip olduğu anlamına gelmektedir. 

Seyreltilmemiş esansiyel yağları cildinize asla uygulamayın! Bunun istisnası olarak Çay Ağacı ve Lavanta Yağı söylense bile kalıcı olarak hassasiyet geliştirme riskine karşı tüm esansiyel yağları cilt üzerine uygulamadan önce mutlaka seyreltmek gerekir.

Esansiyel Yağlar Cilt Üzerinde Tahrişe Neden Olabilir

Cilt üzerinde uygulama yapılırken -daha fazla- dikkat edilmesi gereken esansiyel yağları öğrenmek için Cilt Hassasiyetine ve Tahrişe Neden Olan Esansiyel Yağlar adlı yazımı okumanızı öneririm. 

Esansiyel yağları cilt üzerinde kullanmadan önce yeterince seyreltin. Tahrişe ve hassasiyete neden olma olasılığı daha yüksek olan yağlara karşı çok dikkatli olun. 

Esansiyel Yağlar Cilt Üzerinde Kullanmak İçin Nasıl Seyreltilir

Reklamlar

Genel kural olarak esansiyel yağları seyreltme oranı %2 olarak kabul edilir. Ancak bunun istisnaları vardır:

  • Çocuklar -en az 2 yaş- için  bu oran %1’dir. Ayrıca çocuklar için sadece güvenli kabul edilen yağlar kullanılmalıdır. 
  • Yaşlılar ve hassas cilde sahip olanlar için de bu oran %1’dir.
  • Her esansiyel yağın seyreltme oranı farklıdır. Yani bazı yağların seyreltme oranı yukarıda belirttiğim oranlardan düşük olduğundan daha az miktarda kullanılmalıdır. Cilt Hassasiyetine ve Tahrişe Neden Olan Esansiyel Yağlar adlı yazımda belirttiğim yağlar ve phototoxicity (güneşe karşı duyarlılık) yaratan turunç yağları buna örnek verilebilir.
  • Hamilelik, astım ya da herhangi bir cilt rahatsızlığı yaşıyorsanız, reçeteli ilaç tedavisi görüyorsanız esansiyel yağları kullanmadan önce mutlaka bir uzmana danışmalısınız.

Esansiyel Yağları Güvenli Şekilde Seyreltme Yöntemi

Reklamlar

Esansiyel yağları taşıyıcı yağları kullanarak seyreltebilirsiniz. Taşıyıcı yağlar esansiyel yağları cilt üzerine uygulamak için kullanılan en sağlıklı yöntemdir. Cilt Tipinize Uygun Yağlar Hangileridir – 2 adlı yazımda bu yağlardan detaylı bir şekilde bahsetmiştim.

Esansiyel yağlar su ile seyreltilemez! Su ile yağ birbirine karışmayacağı için esansiyel yağların su ile seyreltilebildiğini düşünmek bir yanılgıdır. 

Yukarıdaki açıklamaları dikkate almak koşuluyla esansiyel yağları seyreltmek için aşağıdaki genel seyreltme kurallarını uygulayabilirsiniz:

Taşıyıcı Yağ%1%2
30 ml6 damla12 damla
50 ml10 damla20 damla
Taşıyıcı yağ ve seyreltme oranlarına göre kullanılacak esansiyel yağ miktarı

Esansiyel yağları cilt üzerine uygulamadan önce seyreltin demek yeterli değildir. Aromaterapiyi güvenli bir şekilde uygulamak için bu hesapları bilmeniz, yağları güvenli bir şekilde uygulamanız gereklidir. 

Sevgiyle ve doğal kalın.

Reklam

İlginizi Çekebilir


Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com’da bir web sitesi veya blog oluşturun

%d blogcu bunu beğendi: