Oğlak Kova ve Balık Burçlarının Özelliklerine En Uygun Esansiyel Yağlar

Burçların Özelliklerine En Uygun Esansiyel Yağlar

Burçlar yazı dizisinin son grubunu Oğlak, Kova ve Balık burçlarını ilgilendiriyor. Bu dizinin, aromaterapinin gücünü burçlar yoluyla keşfedecek ve deneyimleyecek olanlar için yol gösterici olduğunu umuyorum. Keyifle okuyun.  

Oğlak Burcu

Oğlak Burcu Özelliklerine En Uygun Esansiyel Yağlar

Oğlak, astrolojik çarktaki onuncu ev burcudur. Genellikle kıvrık balık kuyruğu olan bir keçi olarak betimlenir. Oğlak, hassas bir iç manzaranın içinden geçen derin duygulara sahip, mantıklı ve yöntemli, ısrarcı bir tırmanıcıdır. İçleri yumuşaktır. Ancak sert -kararlı- bir dış kabuğu vardır. Bir toprak burcu olan Oğlak burcunun doğa ile özel bir ilişkisi vardır. Doğada geçirilen zaman asla boşa harcanmaz. 

Oğlak burcunun yöneticisi; zorluklar sunan, iç gözlem ve konsantrasyon için fırsat veren -ciddi öğretmen olan- zamanın efendisi Satürn’dür. Oğlaklar, her şeyin zaman aldığını bilerek, kalıcı şeyler inşa etmek için çok çalışırlar.

Oğlaklar yaptıkları her şeyde çok çalışırlar. Disiplinli, ciddi, sorumluluk sahibi, hırslı, akılcı ve kararlıdırlar. Hem kariyerlerinde hem de sosyal konumlarında motive olurlar. Saygınlığın değerini doğuştan bildikleri için güvenilir ve sadık olma eğilimindedirler. Oğlaklar güvenlik, tutarlılık ister ve iyi bir gelirle rahat bir yaşam tarzına ulaşmak için özenle çalışır. Sorumluluk almayı severler ve genellikle bu işte oldukça iyidirler. Sağlam iş fikirleri başlatma kapasiteleri nedeniyle istikrarlı iş yöneticisi, şirket başkanı, hatta milyoner olabilirler. Onların neşesi, işin günlük küçük ayrıntılarından çok inşa etme ve tırmanışta yatar. Oğlak bir işte durgunluk hissederse, işini değiştirmesi ya da başka bir iş kurması gerekebilir.

Özellikleri ve Uygun Esansiyel Yağlar

 • Astrolojideki her burcun pozitif ve negatif ifadesi vardır. Oğlak, kendisini ve başkalarını beslemek için zaman ve enerji harcamazsa, sonunda tükenir. Aşırı çalışma ve bir göreve aşırı adanmışlıktan kaynaklanan tükenmişlik; sandal ağacı, paçuli, vetiver, lavanta, papatya, melisa, mercanköşk, bergamot, limon, petitgrain ve yasemin ile hafifletilebilir. Kişinin duygusal ihtiyaçlarıyla yeniden bağlantı kurmasına yardımcı olan esansiyel yağlar; yasemin, nane, vetiver, elemi, biberiye, fesleğen, melisadır.
 • Çoğu zaman kişinin en büyük yeteneği aynı zamanda en büyük sorumluluktur. Oğlak, sorumlu ve temkinlidir. Ancak çok kötümser olabilir. Bir durumun olumsuz yönlerine odaklanarak, mevcut fırsatlara karşı kördür. Bu, durgunluk ve depresyona neden olabilir. Kişinin kendine olan inancını destekleyen ve olumsuzluğun ötesini görmesine yardımcı olan yağlar; bergamot, greyfurt, biberiye, papatya ve selvidir.
 • Bazı Oğlaklar işlerine o kadar kapılırlar ki sosyal yaşamları ofis ve meslektaşları etrafında döner. Dikkatli olmazlarsa bu statü arayışı, kurumsal anlayış hırs ve paranoyaya yol açabilir. Paranoyanın getirdiği yalnızlık hissine yardımcı olan yağlar neroli, günlük, papatya, gül, yasemin, melisa ve lavantadır. Hırs ve saldırganlık ıtır, lavanta, sandal ağacı, misk adaçayı, sedir ve vetiver ile hafifletilebilir. 
 • Oğlak çalışkan, ayakları yere sağlam basan bir tırmanıcıdır. Ancak balık kuyruğu, duyguların sembolü olan su ile bir bağlantıya işaret eder. Her zaman dünyada yükselmeye çalışan Oğlakların, sarsılmaz bir benlik duygusuna ve kendi güçlerine inanmaya ihtiyaçları vardır. Sağlıklı bir benlik duygusunu desteklemek için Oğlak burcunun duyarlılığını onurlandırması ve zıt burç olan Yengeç burcunun enerjisini kucaklaması gerekir. Yengeç anneliktir, yaşamı sürdüren besleyici güçtür, ruhu yeniden şarj etmek için sessiz bir rahatlamaya geri çekilme ihtiyacıdır. Başarı, Oğlak burcunu derinden tatmin eder, kendi duyguları ya da etrafındakilerin duyguları pahasına kazanıldığı durumlar dışında. Oğlaklar başkalarına ihtiyaç duymadıklarını hayal etmekten hoşlanabilirler. Ancak farkında olsalar da olmasalar da durum böyle değil. Duygularını kabul etmezlerse er ya da geç bu bastırılmış duygular en güçlü şekilde, -belki de sağlık sorunları olarak- ortaya çıkacaktır. Onları sert bir kabukla kaplanmış duygusal dünyalarından çıkarmaya yardımcı olabilecek esansiyel yağlar; sedir, elemi, gül, sardunya, gül ağacı, palmarosa ve selvidir. Oğlaklar sanki yaşlı doğmuş ve olgunlaştıkça gençleşiyormuş -ters yaş almış- gibi görünürler. Yaşamlarının ilerleyen dönemlerine kadar kendi güçlerine kavuşmazlar.
 • Satürn kemikleri yönetir ve Oğlaklar eklemlerine, -özellikle dizlerine- dikkat etmelidir. Dizler, genellikle ilerlemenin korkularını yansıtır. Satürn’ün kısıtlayıcı bir etkisi olduğu için ve Oğlak burcunun ilerlemeye devam etme eğilimiyle, dizler zorlanmaya, iltihaplanmaya, osteoartrit ve eklem ağrısına karşı çok savunmasız olabilir. Okaliptüs, kafur, çay ağacı, selvi, zencefil, lavanta, biberiye, limon, ardıç ve çam diz eklemlerindeki şişlik ve sertliği hafifletmeye yardımcı olan esansiyel yağlardır.

Başarı merdivenini tırmanmak, Oğlak burcu için hem bir meydan okuma hem de bir zevktir. Disiplinli, ısrarcı, pragmatik ve sorumlu olmanın hem olumlu hem de olumsuz yönleri vardır. Ama ne olursa olsun, Oğlakların bu tırmanışı yapmak zorunda olma istek ve arzusunu değiştiremezsiniz. 

Yapabileceğin tek şey yoldan çekilmek. Böylece onların yükselişinde ezilmezsiniz!

Kova Burcu

Kova Burcu Özelliklerine En Uygun Esansiyel Yağlar

Su Taşıyıcı, Zodyak’ın on birinci burcu olan Kova burcunu simgeler. Kova, isyan gezegeni, ani -ve genellikle yıkıcı- değişim ve bozulma gezegeni olan Uranüs tarafından yönetilir. Ayrıca sorumluluk, sınırlama ve disiplin gezegeni Satürn tarafından. Bu birliktelik Kova’ya, durumun heyecanına kapılmadan değişmeleri için bağımsızlık ve ilerleme sağlar.

Kova, sabit bir hava burcudur. Bu burcun altında doğanları tanımlamak için kararlılığa ve hızlı bir zihne izin verin.

Özellikleri ve Uygun Esansiyel Yağlar

 • Kova, arkadaşların ve kurumların on birinci evini yönetir ve gerçekten de Kovalar herkese dostça görünür. Nazik, esprili doğaları, grupların ve partilerin tadını çıkararak dışarıda ve sosyal görünmelerine yardımcı olur. İnsancıl bir ruha ve sosyal vicdana sahiptirler, güçsüz ve ezilenlere yardım ederler. Sadık ve cömert arkadaşlar edinirler. Ancak Kovalar insanları nadiren derin ya da kişisel düzeyde içeri alırlar. Bu kopukluk onları soğuk gösterebilir. Aslında Kova utangaç ve güvensizdir. Kendilerini bağlanmış ya da tutuklanmış hissetmelerine neden olacak herhangi bir ilişkiden kaçmak için akıllı ve yaratıcı zihinsel dikkat dağıtmalarıyla samimiyeti başka yöne çevirirler. Bu bağımsız Su Taşıyıcısı için özgürlük çok önemlidir. Esansiyel yağlar, yakınlık ve utangaçlık korkusuna yardımcı olabilir. Bu yağlar; gül, neroli, ylang ylang, benzoin, lavanta ve günlüktür. Güven uyandıran yağlar; bergamot, selvi, lavanta, biberiye, petitgrain, portakal, gül, günlük, misk adaçayı ve sedirdir.
 • Kovalar ileri görüşlüdür. Yaratıcı ve hızlı düşünürler. Dünyayı nasıl daha iyi bir yer haline getireceklerini düşünerek zaman geçirmeyi severler. İleri görüşlülüğe yardımcı olan yağlar; melek otu, günlük, elemi, neroli, gül, yasemin, sandal ağacı, bergamot, papatya, selvi, vetiver, kakule, melissa, paçuli, palmarosadır.
 • Kova için daha iyi bir dünya görüşü yaratmak ortak bir çabadır. Bu ilerici ruhlar, ekipteki herkesi eşit olarak görerek, süreçlerine başkalarını dahil etmekte hızlıdır. Kovalar, kendi içgüdülerini kendi ritimlerinde izleyen amansız askerlerdir. Mantıksal olarak kanıtlanamayan ya da nesnel olarak gösterilemeyen hiçbir şeye güvenmezler. Her zaman bir projeyi ileriye taşırlar. Tekerleği yeniden icat etmenin yeni ve yenilikçi bir yolunu görürler. Bazen ne olması gerektiğine dair fikirlerinde inatçı ve sarsılmaz olabilirler. Bu dikbaşlılık, davranışlarını düşüncesiz bulan arkadaşlarını yabancılaştırabilir. Kişiliğin sert ve inatçı kenarlarını yumuşatan yağlar kişniş, limon, nane, gül, papatya, mercanköşk, lavanta, ylang ylang, ardıç ve adaçaydır.
 • Kovalar iyi bir bilim adamı, araştırmacı ve mucit olur. Enerji ile ilgili her şeyi severler ve bir elektrikçi olarak ticareti takip edebilir ya da kendilerini televizyonda, radyoda bulabilirler. Reiki Ustası, Feng Shui uzmanı, akupunkturcu ya da şifacı olabilir. İyileştirme uygulamalarını destekleyen yağlardan hemen hemen hepsi -özellikle- gül, yasemin, lavanta, melissa, neroli, vetiver ve mür gibi yüksek titreşimli olanların yanı sıra ylang ylang, sandal ağacı, paçuli, günlük, melek otu, biberiye, elemi ve vanilya.

Balık Burcu

Balık Burcu Özelliklerine En Uygun Esansiyel Yağlar

Balık, zodyakın zıt yönlerde yüzen iki balığın simgelediği son burçtur. Yönleri ikilikten -doğanın yin/yang’ından- söz eder. Balık, değişken bir su burcudur. Su, duyguları temsil eder, değişkenlik hayattaki akış kolaylığına işaret eder. Balıklar, herhangi bir alanda ne yapılacağını içgüdüsel olarak bilerek, her duruma uyum sağlamak için büyük bir kapasiteye sahiptir.

Balıklar duygularıyla yaşarlar. Çevrelerine nasıl hissettiklerinden, bir şeyin onları duygusal olarak nasıl etkilediğinden fazlasıyla söz edeceklerdir. “Hissediyorum”, “Sezgisel bir bilgiye sahibim”, “İnanıyorum” kelimelerini kullanırlar. Balıkların iki yönetici gezegeni vardır: Neptün ve Jüpiter. Ve Neptün sayesinde zodyakın en psişik burcudur. Derinlemesine ruhsaldır ve başkalarının duygularına açıktır.

Özellikleri ve Uygun Esansiyel Yağlar

 • Çifte burç olan birçok Balık, kutupsal doğası gereği her iki tarafı da gördükleri ve her birinin arkasındaki nedenleri derinden anladıkları için tembel olmakla suçlanabilir. Her iki yönde de yüzmek, onları güvenilmez hale getirebilir ve çevresinde kafası karışmış olarak görülebilir. Pek çok alternatif gerçekliğin ve farklı bilinç seviyelerinin olasılığını sezdikleri için kararsız ve uyuşuk görünebilirler. Bu nedenle herhangi bir plan ya da düşünce tarzını “Satın alamazlar”. Balıklar gerçekten çok boyutludur. Tüm ikili doğalarda olduğu gibi, bu bir armağan ve bir lanet olabilir. Sezgisel, anlayışlı ve duyarlı olmalarının armağanı sandal ağacı, günlük, ylang ylang, vetiver, melissa, elemi, gül, neroli, melek otu, yasemin ve misk adaçayı gibi esansiyel yağlarla desteklenebilir. Kafası karışmış, kopuk, rüya da gibi ve gerçekçi olmama durumlarını biberiye, nane, karabiber, bergamot, fesleğen ve sedir gibi esansiyel yağlarla topraklandırabilirler.
 • Zodyakın son burcu olan Balık, önündeki tüm burçların bir birleşimi gibi görünmektedir ve bu da onların çok yönlü doğalarına katkıda bulunmaktadır. Balıklar, genellikle ileri görüşlü bir kapasiteyle büyük resmi görme yeteneğine sahiptir. Pek çok Balık psişik yeteneklerini -gerçekten de onları kabul etmeyi seçerlerse- kendilerine saklayacaktır. Balıkların mağdur olma, zulmü anlama gibi enerjik bir yapısı vardır. Bu nedenle, bu sezgisel yetenekleri gizli tutma eğilimindedir. Bu korkusuna yardımcı olan esansiyel yağlar; misk adaçayı, günlük, mercanköşk, melisa, sandal ağacı, ylang ylang, lavanta, ıtır ve vetiverdir.
 • Balık, insanlığa sessiz ve abartısız bir şekilde hizmet eder. İnsanları özverili bir şekilde desteklemeyi, şefkatle diğer kişinin yüklerini ya da sevinçlerini üstlenmeyi severler. Balıklar, besleyici şifacı ve hemşire olabilir. Başkalarına yardım etmek için içsel ihtiyaçları vardır, özverili oldukları ölçüde bile. Bu, bir balığın enerji rezervini tüketebilir ve fiziksel sağlıklarına dikkat etmeleri gerekir. Refleksoloji, bir Balık için mükemmel bir terapidir. Çünkü ayakları onları astrolojik olarak yönetir. Balık ayaklarında kullanmak için harika olacak esansiyel yağlar; gül, lavanta, papatya, greyfurt, yasemin, neroli, petitgrain, tatlı portakal, sandal ağacı, limon, ıtır, ardıç ve palmarosadır.
 • Balık burcu insanı, şifa veren ya da sanatsal dünyadaki mesleklere yönelme eğiliminde olacaktır. Danışmanınızın ya da psikiyatristinizin Balık olduğunu görebilirsiniz. Çünkü o içgüdüsel olarak ne söylediğinizi anlayacak ve ne hissettiğinizi hissedecektir. Dramayı severler ve günlük yaşamlarında olduğu kadar sahnede de her türlü rolü oynama yeteneğine sahipler. Balıklar yaratıcı ve özgün sanatçılardır. Yaratıcı renklerle görülmemiş tasarımlar yaparlar. Cesur renklerle boyamak eğlencelidir. Ancak Balık burcu doğası turkuaz, tüm maviler, yumuşak pembeler ve açık morlar gibi rahatlatıcı renklerle etrafını sarmayı sever. Bu renkler onlara ruhsal çalışmalarında enerjik olarak yardımcı olacaktır. Balıklar kendi sakin, huzurlu, hayali dünyalarına kaçmayı severler. Hiçbir zorluk, talep ve mücadelenin olmadığı zamansız hayal dünyalarında mutludurlar. Sessiz, yansıtıcı bir alanda “Boş zamana” ihtiyaç duyan bu balıklar için meditasyon çok önemlidir. Balık iç dünyasını yatıştıran ve rahatlatan yağlar; lavanta, neroli, sandal ağacı, paçuli, zencefil, elemi, günlük, gül, melek otu, ylang ylang, papatyadır.

Balık insanları inanılmaz derecede romantiktir ve sevgililerine cömertçe armağanlar verir. Öyleyse, bir Balık burcunun yarattığı hayal dünyasına gelin ve sizi seven küçük balıklar kadar yanılsamanın tadını çıkarın.

Reklam

İlginizi Çekebilir


Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com’da bir web sitesi veya blog oluşturun

%d blogcu bunu beğendi: