Solar Plexus Çakra 101: Bilmeniz Gereken Her Şey

Çakra Tablosu

Duygularımız, tepkilerimiz, kişiliğimiz. Kısacası, bizi biz yapan ve yaşamımızda karşılaştığımız zorlukların Solar Plexus Çakra tarafından yönlendirildiğini söyleyebilirim. Çevrenize bir bakın, egolu bireylerin bu çakradaki dengesizliklerle -farkında olmadan- uğraştığını göreceksiniz.

Solar Plexus Çakra’nın Özellikleri

Çakra kategorisi: Madde

Yeri: Göbeğin iki parmak üstü.

İlgili Bölgeler: Sırtın alt bölümü,, karın, sindirim sistemi, mide, karaciğer, dalak, safra kesesi, otonom sinir sistemi. 

İlgili salgı bezleri: Pankreas (karaciğer)

Element: Ateş

Renk: Sarı

Duyu: Görme

Temel İlke: Varlığın şekillenmesi. İrade Gücü, Öz Saygı, Kişisel Güç

Değerli taşlar: Kaplan gözü, amber, topaz, sitrin

Esansiyel yağlar: Lavanta, biberiye, bergamot

Doğrulama sözü: Ben yapabilirim, ben yapacağım

Solar Plexus Çakra'nın Özellikleri
Solar Plexus Çakra Kartı © Elçin Oltulu Şahin

Solar Plexus Çakra’nın İşlevi

Güneşi -içimizdeki ışığı- güç merkezimizi temsil eder. Bedenin duygusal enerji yaydığı bölgesidir. Kişiliğin temelini oluşturur. İrade, öz saygı ve öz güven dahil olmak üzere kendini ve kişisel gücü anlama duygusu verir. 

Solar Plexus Çakra yoluyla insanlarla ve maddi dünyayla ilişki içine gireriz. Başkalarıyla ilişkilerimiz, hoşlandıklarımız ve hoşlanmadıklarımız, uzun süreli bir ilişkiye girme yeteneği Solar Plexus Çakra tarafından kontrol edilir. 

Bu çakra kişiliğin temelini temsil eder. Burada toplumsal kimliğimizi buluruz. Temel ilkesi varlığın şekillenmesidir. Solar Plexus Çakra; isteklerin ve arzuların merkezi, duyguların taşıyıcısı olan astral bedene doğrudan bağlıdır. Burada düşük çakraların yaşamsal arzuları, istekleri ve duyguları yüksek enerji kalıplarına dönüştürülür. Yüksek çakraların enerjisiyle bağlantı koparılmadan varlığımız şekillenir. 

İçimizde parlayan ışığın ölçüsü, ruhsal durumumuzu doğrudan etkiler. Yaşamın bize parlak ya da karanlık görünmesi, dışarıya yansıttığımız içsel duygularla ilgilidir. Görüşümüzün açıklığını ve gördüğümüzün niteliğini belirleyen, içimizdeki bu ışıktır.

Solar Plexus Çakra yoluyla diğer insanların titreşimlerini algılayarak ona göre tepki veririz. Bu çakra, olumsuz titreşimlerle karşılaştığında daralarak, tehlikelere karşı bizi uyarır. İçimizdeki ışık, bedenimizi saran bir koruma kalkan gibi güçlü olursa, bu geçici savunma mekanizmasına hiç gerek kalmaz.

Uyumlu Çalışma Belirtileri 

Solar Plexus Çakra açık ve uyumlu çalışıyorsa; kendimizi güçlenmiş, aydınlanmış ve neşe dolu hissederiz. Benliğimizde, genel olarak hayata ve yaşamdaki yerimize ilişkin bir huzur ve iç denge duygusu oluşur. Kendimizi bütünüyle kabullenebilir, başkalarının duygularına ve karakter farklılıklarına önem veririz. 

Eylemlerimiz, evrende ve insan varlıklarında geçerli olan doğal denge kanunlarına uyum gösterir. Eylemlerimiz, bizim ve çevremizdekilerin ruhsal, maddesel gelişimine katkıda bulunuyorsa, evrene de katkıda bulunuyor demektir. İçimizdeki ışık bedenimizi sarar, enerjiyle doldurur. Olumsuz titreşimlerden bizi korur. 

Üçüncü Göz Çakrası ve Taç Çakra ile uyumlu çalışan bir Solar Plexus Çakra ile İstekleriniz kendiliğinden gerçekleşir. Çevrenizdeki her şeyde bulunan ışık enerjisinin farkına varır, onunla yakından ilgili olduğunuz için aradığınız her şeyi kendinize çekersiniz. Bolluk ve bereket doğal olarak hayatınızda yer alır. 

Blokaj Belirtileri

Solar Plexus Çakra iyi çalışmıyorsa ya da dengesizse; kasvetli ve dengesiz hissederiz. Bu çakrası dengesiz çalışan biri, kendi istekleriyle ilgili herşeyi kendi dilediği gibi yönetmek ister. Ona göre her şeyin denetimini kendi yapmalıdır. Bu, bir iç huzursuzluk ve tatminsizlik meydana getirir. Kendi içinde bulamadığı kabullenme ve tatmini, maddi dünyada arar. Yetersizlik ve eksiklik duygularını örtmek için her an aktif olmaya çalışır. İçsel berraklığa kavuşmakta ve olayları kendi haline bırakmakta, rahatlamakta zorluk çeker. 

Başkaları tarafından kabul edilme ve maddi mutluluk, sizin için çok önemli ve belki de bunları elde etmekte oldukça başarılısınız. İstemediğiniz ya da sizi rahatsız eden her duyguyu bastırırsınız. Sonuç olarak, duygularınızı durdurmuş olursunuz.

Gün gelir, maddi zenginlik ve tanınmak için uğraşmanın uzun süreli gerçek tatmin sağlamayacağını kabul etmek zorunda kalırsınız. 

Solar Plexus Çakra’nın yetersiz çalışması, çoğu zaman kendinizi üzgün ve kırgın hissetmenize yol açar. Her yerde arzularınıza ulaşmanızı önleyen engeller görürsünüz. Bu engeller nedeniyle bastırılan duygular, içinizdeki ışığı -Solar Plexus Çakra’nın parlak enerjisini- söndürür. 

Yazarın Notu:

“Kendine iyi bak, ışığını hep parlak tut.” Bu söz, benim ve bu platformun mottosu. İçimizdeki ışığın gücü yolumuzu aydınlatır. Işık ne kadar güçlüyse o kadar iyi görür, güvenli bir şekilde yol alırız. Unutmayın, bu ışığı çevrenizdeki herkes görür. Bazıları onu söndürmeye çalışabilir. Bu ışık aynı zamanda onların yetersizliklerini ortaya çıkarır. Böyle kişilerle karşılaşırsanız, bu mottoyu hatırlayın.

Reklam

İlginizi Çekebilir


Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s


WordPress.com’da bir web sitesi veya blog oluşturun

%d blogcu bunu beğendi: