Kalp Çakrası 101: Bilmeniz Gereken Her Şey

Çakra Tablosu

Enerji -çakra- sisteminin merkezi Kalp Çakrası’dır. Bağlayıcı etkisi, dış dünyaya sevgi ve şefkatle bakmamızı sağlar. Sevgi, şefkat, iyilik, mutluluk… Her şeyin yönü içeriden dışarıya doğrudur. Biz iyi olursak çevremiz de iyi olur. Sevginin birleştirici gücüne inanın ve kendinizi sevin.

Çakra kategorisi: Bağlantı

Yeri: Göğsün ortasında, kalbin hizasındadır. 

İlgili Bölgeler: Kalp, sırtın yukarısı, göğüs ve göğüs boşluğu, ciğerlerin alt bölgesi, kan ve dolaşım sistemi, deri

İlgili salgı bezleri: Timüs

Element: Hava

Renk: Yeşil, pembe ve altın sarısı

Duyu: Dokunma

Temel İlke: Kendini adama, nefsini yenme. Şefkat, Koşulsuz Sevgi, Neşe, Sağlıklı İlişkiler.

Değerli taşlar: Pembe kuvars, turmalin, kunzite, zümrüt, yeşim

Esansiyel yağlar: Gül yağı, yasemin, ıtır

Doğrulama sözü: Ben seviyorum, ben seviliyorum

Kalp Çakrası'nın Özellikleri
Kalp Çakrası Kartı © Elçin Oltulu Şahin

Kalp Çakrası’nın İşlevi

Kalp Çakrası, tüm çakra sisteminin merkezidir. Üç düşük fiziksel ve duygusal merkezle, üç yüksek zihinsel ve ruhsal merkezleri birbirine bağlar, birleştirir. Elementi hava, duyusu dokunmadır. Bu, kalbin esnekliğini, ilişki kurma yeteneğini ve aynı anda hem dokunma hem de dokunulma özelliklerine sahip olduğunu gösterir. Başkalarından hoşlanma yeteneğini ve kozmik titreşimlere katılımı bu çakra yoluyla sağlarız. Doğadaki güzelliği, müzik, görsel sanatlar ve şiirdeki uyumu algılarız. Kalp Çakrası’nda hayaller, sözcükler ve sesler duygulara dönüştürülür. 

Kalp Çakrası’nın amacı sevgi yoluyla tam birleşmeye ulaşmaktır. Sevgi, üzüntü, acı, korku… Tüm bu duygular da dahil olmak üzere derin bir ilişkiyi ve sevgiyi, Kalp Çakrası yoluyla ifade ederiz. Saf ve bütünüyle açık olduğunda, yalnızca kendisi için var olan ve kazanılıp kaybedilemeyen gerçek, salt sevginin merkezini oluşturur. Bu sevgi, yüksek çakralarla bağlandığında, yaratılıştaki ilahi varlığın farkına varmamızı sağlayan ve evrendeki her şeyi kalbiyle birleştiren ilahi sevgiye dönüşür.

Bu hedefe ulaşma yolunda kalbimiz kişiliğimizi sevmeyi, anlamayı ve kabullenmeyi öğrenmeli, başkalarına ve hayata evet diyebilmelidir. Yaşamın tüm duyguları ve ifadeleri sevgi ve birlik arayışından doğar. Bütün bunları anlayarak kabul ettikten sonra yaşamı sevgiyle kucaklayabiliriz.

Sevgi dolu bir kabulleniş, olumlu sözcüklerin ve olumlu duyguların yarattığı sağlıklı titreşimler doğurur. Kalp Çakrası’nda kendimiz kadar başkaları için de büyük bir dönüştürme potansiyeli taşırız. Kişiliğimizin tüm yönlerini sevmeyi ve bütünüyle kabullenmeyi öğrenirsek, değişebilir ya da iyileşebiliriz. Aynı sevgi, başkalarına karşı tam bir sevgi, şefkat ve anlayış için de bir ön koşuldur. 

Uyumlu Çalışma Belirtileri 

Kalp Çakrası’nın açık ve diğer çakralarla uyum içinde çalışması, ilahi sevgi ile bir bağ kurmayı sağlar. Kalbinizdeki enerji dünyanızı değiştirebilir ve çevrenizdeki insanları birleştirir, uzlaştırır ve iyileştirir. Doğal bir sıcaklık, samimiyet ve mutluluk yaşarsınız. Bu, çevrenizdeki insanların kalplerini açar, güven verir ve neşe yaratır.

Vermenin mutluluğuyla yalnızca sevgi adına seversiniz ve bu yolla bir şeyler kazanmayı beklemezsiniz. Kendinizi yaratılışla uyumlu, güvende ve rahat hissedersiniz.

Blokaj Belirtileri

Kalp Çakra’sı iyi çalışmıyorsa ya da dengesizse; her zaman başkalarının yanında olmayı ve özgürce vermeyi isteyebilirsiniz. Verdiğiniz sevginin karşılığında her zaman takdir ve destek bekleyebilir, çabalarınız yeteri kadar takdir edilmediği zaman, derin bir hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. 

Diğer taraftan, başkalarının size sunduğu sevgiyi kabul etme yeteneğinden yoksun olursunuz. Şefkat ve yumuşaklık sizi rahatsız eder. Kendinize başkalarının sevgisine ihtiyacınız olmadığını söyleyen, tüm saldırı ve acılara karşı bir iç zırhla yaşarsınız.  

Kalp Çakrası yetersiz çalışıyorsa, kolay incinebilir ve başkalarının sevgisine aşırı bağımlı biri olabilirsiniz. Kendinizi başkalarına açtığınızda dışlanmış hisseder, son derece kırılgan olursunuz. Bu olduğunda kabuğunuza çekilir, üzgün ve kederli biri olursunuz. Sevginizi vermek istemenize karşın, dışlanma korkusu bunu yapmanıza engel olur.

Arkadaş canlısı ve başkalarına yardımcı olmaya çalışarak sevgi eksikliğini kapatmaya çalışabilirsiniz. Böylece gerçek ilişki kuramaz, kendinizi dışa kapatırsınız. 

Kalp Çakra’sı bütünüyle kapalıysa,  bu soğukluk kayıtsızlık ve kalpsizlik şeklinde  kendini gösterecektir. 

Yazarın Notu:

Çakraları ve işlevlerini birbirinden bağımsızmış gibi düşünmeyin. Kendinizi ve çevrenizi de bütünün birlikteliği olarak görebilirsiniz. “Kendini Sev, anı yaşa.” gibi söylemlerin, bir slogan olmaktan öte derin anlamları vardır. Özünde Kalp Çakrası, bize sevmenin ve sevilmenin yolunu açar. Bir kere bu sevgi yolu açıldı mı, tüm gücüyle varlığını hissedersiniz, hissettirirsiniz. Bilin ki bunun karşılığını alacaksınız. Sözünü ettiğim sloganların derinlerinde yatan, bu ilkedir.


İlginizi Çekebilir


Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: